| replubic9815 a întrebat:

Hei Tpu.Sunt putin ingrijorat cu urmatorul motiv.Am niste pete albe care nu se iau cand le spal pe 3 unghii de la maini.Cred ca este lipsa de calciu. Daca incep sa beau lapte si ce contine calciu credeti ca dispare? Fundita
P.S:In perioada asta am cateva stari de ameteala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Este MIT ca petele albe de la unghii se datoreaza carentei vitaminei Ca, dar poate avea legatura cu anemia ( daca zici ca ai ameteli / vertij )

Citeste despre asta aici:

http://www.ziare.com/articole/pete+albe+unghii

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru replubic9815):

@replubic9815 Cand o sa ai drum la medicul tau de familie roaga-l sa-ti spuna parerea ei despre problema ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

E mit si ce ai spus tu. Petele albe se datoreaza faptului ca oamenii se lovesc la unghii si le "perturba" cresterea. Eu imi fac analizele lunar si nu am nimic in minus sau in plus si cand ma mai lovesc mai apar pete. Se duc doar cand creste unghia destul incat sa tai partea aia.

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de a scrie asta trebuia sa te informezi totusi.

http://www.cugetliber.ro/......hii-145578

| anonim_4396 a răspuns (pentru evenso):

Eu de la doctor stiu nu de pe un site de net (care CULMEA se mai numeste cuget liber tongue)

| Fuchii a răspuns:

: ) O să-ți crească unghiile și le vei putea tăia ...nu-ți face probleme.

| Moonlight123 a răspuns:

Porbabil ai si o usoara anemie sau lipsa de calciu dar acele pete de pe unghii sunt genetice. Vorba din popor ca daca ai pete albe ai lipsa de calciu este doar un mit. Pur si simplu asa esti tu, uneori le ai uneori nu. Te deranjeaza cu ceva sau nu mai poti folosi mana? Lasa-le in pace ca nu e ceva grav.

| Sergiu981 a răspuns:

Da! bea mult lapte si ia calciu..cum ar fi pastilele alea care se dizolva in apa..si sigur o sa iti dispara in cateva saptamani..am avut si eu, Funda?