| Mihaaaaela197 a întrebat:

Hei TPU.
Tin o cura de slabire care consta in :
dimineata mananc lapte cu cereale / iaurt etc...
intre ora 12-13 mananc un fruct
la ora 15 : mananc o satata / piept de pui / legume la gratar etc...
intre 17-18 iau ultima masa (ca la 15)
seara fac 100+ abdomene si 50+ genoflexiuni
inainte de culcare beau o cana de ceai verde indulcit cu miere
nu mai mananc dulciuri
am 14 ani, 161 cm si 60 de kg as vrea sa slabsc 10 kg
cred ca aceasta cura de slabire ma va ajuta. Parere?
Mama zice ca ma "horopsesc " degaba acum pentru ca o sa slabesc si dupa o sa pun inapoi dublu....este adevarat...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Imi pare rau dar nu ai sa reusesti. E o dieta monotona si nu te vei putea abtine sa nu mananci si altceva. Ca sa slabesti 10 kilograme iti trebuie mult timp iar la 14 ani nu ai disciplina necesara mai ales ca familia ta o sa manance normal si ispite sunt la tot pasul.
Dieta de care vorbesti are si unele probleme.
Ceaiul verde nu se bea seara si in nici un caz indulcit. Cerealele de dimineata nu au nici o treaba cu dieta. Contin tone de zahar si multe calorii. Conteaza si cantitatea. Nu e tot una ca mananci 250ml lapte degresat cu 50mg cereale integrale fara zahar sau ca mananci laptele 3% si vreo 100g cereale pline de zahar. Poate sa insemne pana la dublu calorii la masa respectiva plus ca cerealele nu tin de foame.
Fructul e ok si iaurtul la fel. In rest cele doue mese sunt potrivite mai ales daca variezi mereu legumele si mai schimbi puiul cu peste.
Din moment ce te strofoci cu abdomenele deduc ca ai grasime la nivel abdominal. Sa stii ca nu se duce mai repede daca faci exercitii pentru zona respectiva. Incearca in schimb sa mergi cat mai mult pe jos. Exercitiile cardio sunt cele mai eficiente.

| Mihaaaaela197 explică (pentru Holy2010):

Multumesc pentru ajutor! Cerealele pe care le mananc dimineata sunt cereale musli (am citit eticheta si nu contin zahar) sunt luate de la plafar, le consum cu lapte semi-degresat (1, 5%) dar o sa tin cont de sfatul dvs si il voi schimba in lapte degresat.Grasime la zona abdominala nu am, mai multa e pe picioare.
De la tentatii ma pot abtine, pentru ca stiu si de ce vreau sa o fac, am o vointa puternica laughing)

| Katherine1684 a răspuns:

Exact asta mi-a zis si mie mama! Nu este adevarat, daca te tii serios de treaba vei reusi! Ai grija ce mananci, mananca cat mai sanatos.
Nu te obosi cu abdomenele ca s.ar putea sa faci febra musculara.
Ceaiul verde daca vrei sa aiba un rezultat la slabit sa nu il bei induclit! Ceaiul se bea fara zahar si inainte de masa. Iar seara sa nu bei ca s.ar putea sa ai tulburari de somn. Sa bei vreo 2, 3 cani pe zi dar fara zahar! Bafta