| seby27278 a întrebat:

Vreau sa slabesc am inceput cura de slabire de 2 saptamani ea este asa: dimineata un fruct( o banana) la amiaza un castron de supa ( de cartofi sau altele) seara o cana de lapte cu biscuiti simpli, iar seara inainte de culcare fac abdomene si genoflexiuni, credeti ca va da rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 01Joulie01 a răspuns:

Seba setul complet de forta este genoflexiuni, abdomene si flotari, daca faci serii cate 10 in fiecare seara da ai sanse sa faci patratele si sa-ti formezi un corp frumos dar sa faci azi 5 abdomene si peste 3 zile 10 nu ai sa faci patratele si chiar si acele patratele nu le faci intr-o saptamana, nu apar peste noapte mai ales daca ai surplus de grasime pe tine, am 7 ani de lupte libere si crede-ma nu ai vrea sa ai niste maini deformate si un abdomen cat de cat, dar in schimb mersul pe jos, joggingul, innotul, ciclismul formeaza frumos corpul. Bafta

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea, fiindca nu mananci deloc carne, ceea ce te priveaza de proteine. in cateva zile, organsimul va incepe sa topeasca muschii pentru a scoate proteine si va transforma excesul de proteine in grasimi, asa ca nu vei mia slabi.

| seby27278 explică (pentru Brigaela):

Si daca incep sa mananc carne? voi reusi?

| Brigaela a răspuns (pentru seby27278):

Trebuie sa tii un regim prescris de un diteteiian, nu tampenii inventatede prostanaci sau citite pe internet. Atlfet, vei intra pe metabolism de inaintie si vei slabi foarte putin, cu sacrificii serioase pentru sanatate.

| seby27278 explică (pentru Brigaela):

Pai asa mi-a zis un nutritionist ca sa nu mananc multa paine ( sau chiar deloc) si sa nu mananc dulciuri si multe fructe si legume ca sunt sanatoase

| seby27278 explică (pentru seby27278):

Si asa voi reusi sa slabesc, bine acum nu toata ziua doar fructe si legume si putina carne sau supe usoare

| Brigaela a răspuns (pentru seby27278):

Pai sia tunci cum ai ajuns la un regim care contine supa de cartofi (bogata in amidon, saraca in vitamine, minerale si lipsita de proteine), fara nici un fel de leguma proaspata, cu un singur fruct, dar cu biscuiti (eventual cumparati chiar, ca sa fie dezastrul complet)?
Supe usoare inseamna supe de legume sau carne slaba de vita sau pui de tara (fara pielita si grasime, fara ulei, cu putina sare). Multe fructe si legume inseamna minim 4 fructe si macar 400 de grame de legume crude. fara dulciuri inseamna fara biscuiti, paine, paste, cartofi. In plus, trebuie sa mananci macar 250 ml (sau grame) de lactate de foarte buna calitate (iaurt sau branza de vaci facute de tine in casa din lapte proaspat) si macar 200 de grame de carne slaba de pui, peste sau vita fiarta sau pe gratar

| seby27278 explică (pentru Brigaela):

Bine, si atunci ce imi sugerezi sa mananc ca sa slabesc?

| Brigaela a răspuns (pentru seby27278):

Pai cam asa:
Dimineata 200 de grame de branza de vaci proaspata facuta in casa si o banana.
La 10.00 o rosie sau un castravete sau un ardei, sau un morcov, o radacina de pastarnac, telina, etc si un fruct (nu banana sau fructe uscate)
La pranz supa de legume facuta din morcov, pastarnac, patrunjel, telina, brocoli, conopida, varza, ardei, rosii, ciuperci, ceapa (nu toate in aceeasi zi) sau supa de carne de vita slaba cu ardei si brocoli. daca mananci supa de legume, mananci 200 de grame de carne de vita sau piept de pui fierte; daca mananci supa de carne (si carnea din supa) mananci ciuperci pe gratar sau legume pe gratar sau o salata de cruditati (mar, telina, morcov). la desert, un fruct din familia citricelor.
la 16.00 un pahar de lapte (fiert si cu caimacul luat).
Seara, o salata de varza cu rosii sau de salata verde cu ridichi, fara ulei, doar cu zeama de lamaie si 100 de grame de peste slab fiert sau la gratar sau carne slaba de vita/piept de pui.
la culcare, la neboie, poti manca un morcov sau un mar

| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca faci o prostie cat tine de mare.
In primul rand, o dieta trebuie stabilita (de un dietetician, cum zice si Brigaela) in functie de nevoile tale, pe baza: varstei, inaltimii si greutatii, starii de sanatate, alte analize (procentul de grasime din corp, trigliceridele si glicemia din sange, etc.).
Daca vrei sa faci ceva totusi fara a apela la un doctor, atunci:
- vezi sa ai o dieta completa;
- vezi sa respecti piramida alimentara;
- vezi sa urmezi sfatul din popor: dimineata ca un rege, dupa masa ca un print, seara ca un cersetor;
- faci miscare dimineata, cand organismul este cel mai activ;
- faci o scurta plimbare seara, dupa ultima masa.
- iti faci o "balanta energetica", pui de o parte intrarile, de alta iesirile si vezi cum umbli la ea in functie de cantaririle periodice.
Cam acestea ar fi niste reguli bune de urmat, daca vrei mai multe detalii te astept.
Si, daca manci intr-o zi paine, sa nu mai manci cartofi, cum zice Brigaela, cartofii contin doar amidon si foarte, foarte putine vitamine/minerale. Manca o supa de pui a la grec, o ciorba de vacuta cu legume sau ciorba de legume simpla.
O alta regula alimentara, nu se consuma fructe la masa, in afara de citrice si banane. Merele si alte fructe este bine sa fie consumate la vreo 2 ore dupa masa, sau cu cel putin 1/2 ore inainte de alta masa.
Miscare inseamna sa faci cel putin 1/2 ora alergare usoara, mers in pas alert, jogging. Inotul este foarte bun, cand poti sa faci inot pune-l inainte la orice.
La masa de seara este bine sa mananci alimente care aduc un aport energetic negativ (adica se consuma mai multa energie pentru digerarea lor decat aduc ele), cum sunt broccoli si alte vegetale.

| 01Joulie01 a răspuns:

Genoflexiunile si abdomenele slabesc corpul impartial, degeaba tii regim alimentar daca nu faci si miscare, ori alegi sa mergi incepand cu 15-30 minute pe zi, dar zilnic ori faci jogging /innot / bicicleta /taebo, nu trebuie sa le faci pe toate, e de ajuns una si daca tii si regim alimentar e foarte bine. Nu slabi brusc. Eu mananc ce vreau, cand vreau, cat vreau dar fac foarte multa miscare

| seby27278 explică (pentru 01Joulie01):

Pai peste tot am auzit ca daca faci abdomene faci patratele

| 01Joulie01 a răspuns (pentru seby27278):

Seba setul complet de forta este genoflexiuni, abdomene si flotari, daca faci serii cate 10 in fiecare seara da ai sanse sa faci patratele si sa-ti formezi un corp frumos dar sa faci azi 5 abdomene si peste 3 zile 10 nu ai sa faci patratele si chiar si acele patratele nu le faci intr-o saptamana, nu apar peste noapte mai ales daca ai surplus de grasime pe tine, am 7 ani de lupte libere si crede-ma nu ai vrea sa ai niste maini deformate si un abdomen cat de cat, dar in schimb mersul pe jos, joggingul, innotul, ciclismul formeaza frumos corpul. Bafta