| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, tot timpul ma gandesc ca parintii mei fumeaza ambii de cam 20 de ani si imi este foarte frica sa nu se imbolnaveasca sau sa pateasca ceva. Am cautat pe internet multe chestii despre fumat si am vazut ca poti muri si alte chestii, pur si simplu imi venea sa plang. Totusi parintii mei sunt sanatosi nu au dureri, nu au nimic, nu mananca tot felul de prostii doar produse naturale si putem spune ca fac cat de cat miscare. Adica locuim la tara, mama toata ziua are treaba, du-te-n colo vin-o inapoi etc. si tot timpul i-am zis mamei sa se lase de fumat, dar imi spune ca nu poate si nici nu mai incearca. Atunci ma simt foarte prost mi-e foarte frica sa nu pateasca nimic. Tin la familie mai mult ca orice si vreau sa fie sanatosi si chestia ca fumeaza ma doare, am vazut mule chestii pe net ca fumatorii traiesc mai putin cu cativa ani, ca daca fumeaza mai mult de 40 de ani se imbolnavesc etc, vreau sa imi dati sfaturi cum sa scap de frica asta, cum sa ma linistesc si daca parintii vostri fumeaza si daca da, de cati ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In familia mea sunt 3 octagenari. Fiecare fumeaza d-inaintea varstei de 20 ani.
Toti trei sunt bolnavi, au probleme mari cu mersul pe jos.
Dar asta nu le opreste sa fumeze in continuare...

| Afsdghvcs explică (pentru Bula):

Bula nu inteleg e de bine sau ne rau?

| Bula a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Nici-nici.
Dupa atata fumat, organismul s-a obisnuit.
Pot avea multe alte boli, sa pateasca ori ce, fara nici o legatura cu fumatul...

| Gaby212 a răspuns:

Depinde de organism. Unchiul meu a fumat 10 ani si a murit la varsta de 48 din cauza ca arterele inimii s-au blocat.Totusi, bunicul unui prieten are 74 de ani si fumeaza de cand se stie...Si e f tare batranul, sta bine cu sanatatea.
Cand e sa mori, mori. Punct. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija! Fumatorii au sanse cu 30% mai mari sa dezvolte cancere si alte boli periculoase.
Parintii tai ar putea incerca Nicorette Spray. Elibereaza nicotina in creier si iti elimina nevoia de a mai fuma. Spune-le.

| antoniaidk a răspuns:

Sfatul meu este sa te liniștești.Strabunicul meu a trăit pana la 85de ani și fuma Carpați fără filtru de la 20de ani. daca e sa mori, vei muri oricum. enjoy your life!

| Afsdghvcs explică:

Esti o mizerie de om infect Cuescu