| anonim_4396 a întrebat:

Multi amici de ai mei fumeaza, altii de la 14 ani. Si efectiv nu i-am vazut sa se vaite de vreo boala, de ceva.
E mit ca tigarile te imbolnavesc?
Vreau raspunsuri sincere, pentru ca eu am vazut ca fumatorii sunt mai fericiti ca mine, eu care de o viata fac sport si traiesc sanatos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai rabda, o sa ii loveasca acusi acusi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E mit ca tigarile te imbolnavesc?
Nu este mit. Sunt statistici modiale din care rezultă asta.
Si efectiv nu i-am vazut sa se vaite de vreo boala, de ceva.
Acum nu, dar vor muri la 60 de ani de cancer la plămâni cum a murit cumnatul meu, îm loc să mai trăiască încă 10-15 ani. Orice fericire artificială tutun, țigări, droguri, scurtează viața.

| doctorandus a răspuns:

Fumatul nu produce obligatoriu cancer sau COPD. Dar e cum ar juca ruleta ruseasca. In plus, cu banii pe care i-ai da pe tigari poti face ceva mai bun.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai efectele... nu apar cand te astepti. Unele persoane se imbolnavesc mai devreme, altele mai tarziu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt o tona de idei relativ la chestia asta, de curand am dat peste una noua: nu mai e cinestiece tutun in tigari, ci alte chimicale ca sa il faca cat mai ieftin (la fel se intampla cu toate produsele de larg consum, de aia exista categoria "bio" care e mult mai scumpa) si ca nu mai e tutunul ce era odata decat daca dai bani la greu pe trabucuri cu adevarat originale

in orice caz, fumatul produce in marea majoritate a cazurilor cancer, care te omoara dupa ani buni, nu e ca fumezi de 6 luni si mori

si ca sunt mai "feciriti", posibil, nicotina calmeaza, de aia un fumator se "baga in priza" dimineata cu o tigare si cu o cofeina (cafea, cola, etc.)

| Werrich a răspuns:

"eu am vazut ca fumatorii sunt mai fericiti ca mine". Dacă îți spun că și drogații sunt fericiți o sa te droghezi?

| Iote a răspuns:

Si acum cat au amicii tai? 16 ani?
Nu este un mit. Tigarile chiar imbolnavesc. Ca majoritatea sunt inconstienti, e altceva.
Dar de ce trebuie sa copii exemplele proaste? Ceva bun nu gasesti?

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Ei au 20 si ceva. Nu ma voi apuca, eram doar curios. Pentru ca peste tot aud, chiar si pe pachetul de tigari spun ce efecte pot produce.
Si ma mira faptul asta cum de toti ingnora aspectele astea? de aceea ma gandeam, daca chiar nu patesti nimic.....in fine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Taica-miu are aproape 60 de ani, fumează de vreo 45-48. Acum, baga 2 pachete la zi laughing. Singura lui problema e cu tensiunea. Bineînțeles, asta nu înseamnă că e un lucru bun. Poate e doar norocos, alții au făcut cancer și fără să fumeze. Nu mai luam in calcul banii in toți anii ăștia.

| SingleForOne a răspuns:

Efectele majore îi lovesc în vreo 10-15 ani

| Den1sa a răspuns:

Chiar daca ei fumeza nu ar trebui sa te lasi convins sa faci si tu asta poate acum nu au nici o boala dar fiind inca corpul in dezvoltare in viitor vor avea probleme mult mai grave

Fumul de țigara conține peste 4000 de substanțe, majoritatea toxice de exemplu:
1.Cancerigene: hidrocarburile policiclice aromatice si nitrozaminele (benzpirenul)
2. Nicotina
3.Monoxidul de carbon
4. Oxizii de azot
5.Acidul cianhidric
6.Acroleina, amoniacul, dioxidul de azot si formaldehida
7.Metale grele (76 metale grele, dintre care: nichel, arsen, cadmiu, crom, plumb)
8. radioactive (Poloniu 210, Potasiu 40, Radiu 226, Radiu 228, Thoriu 228)

Probabil nu stii ce sunt toate aste dar sunt substante FOARTE PERICULOASE e adevarat se regasesc in cantitati mici dar pe termen scurt pot provoca:
1.ritmul inimii se accelereaza;
2. tesutul laringelui devine iritat;
3. oxidul de carbon intra in sange;
4.substantele cancerigene intra imediat in plamani
5. ochii pot fi iritati;
6. temperatura pielii scade.

Iar pe termen lung:
Fumatul este responsabil pentru 80-90% dintre bronhopneumopatiile cronice

Fumatul este responsabil de 85% dintre cancerele bronhopulmonare

Fumatul este raspunzator de 30% dintre decesele prin boli cardiovasculare.

Monoxidul de carbon din fumul de tigara creste nivelul de colesterol din sange, care duce in final la depunerea acestuia pe peretii vaselor de sange.

Nicotina din tigari creste presiunea sangelui, bataile inimii si cerinta de oxigen a muschiului inimii. Provoaca, de asemenea, constrictia vaselor, ceea ce poate duce la infarct miocardic.

Sangele se coaguleaza mai repede la fumatori decat la nefumatori, ceea ce poate duce la formarea unor cheaguri care pot duce la astuparea vaselor de sange si aparitia infarctului.

Fumatul creste riscul aparitiei cancerului de buze, limba, glande salivare, gura, laringe, esofag si faringe.

Aparitia cancerului gastric este de asemenea asociata cu fumatul.

Cancerul de vezica urinara are printre factorii de risc si fumatul, ca si cancerul renal, de col uterin si pancreas.

Exista o relatie puternica de dependenta intre fumat si aparitia leucemiei.

La femeile care fumeaza, menopauza se instaleaza in medie cu 5 ani mai devreme decat la nefumatoare.

Fumatul si nicotina pot produce disfunctionalitati la nivelul hormonilor implicati in functia reproducerii.

La femeile care fumeaza este crescut riscul de aparitia a osteoporozei,

la barbatii care fumeaza este scazuta mobilitatea spermatozoizilor.

Nicotina duce la aparitia gastritelor, ulcerelor duodenale, ulcerelor gastrice.

Fumatul accelereaza procesul de imbatranire si este asociat cu sforaitul si apneea in timpul somnului, de asemenea cu moartea subita a noului-nascut.

Vocea ragusita la femei apare de 17 ori mai frecvent la fumatoare.

Pilozitatea faciala mai frecventa, ingalbenirea tegumentelor degetelor, a unghiilor si impregnarea cu miros de tutun apare de asemenea la fumatori.

Efectele pot dura pana la 20- 25 de ani de la renuntare.

Si cateva motive ca sa nu fumezi:
1. Fumatul te ucide – renuntarea la fumat iti prelungeste viata
2. Nu ai vrea sa traiesti depinzand de tubul de oxigen
3. Chimioterapia (medicatia impotriva cancerului) nu este ceva ce iti doresti.
4. Poti sa imbolnavesti persoanele dragi din jurul tau.
5. Te-ai saturat de tusea si expectoratia zilnica.
6. Economisesti banii de medicamente si medic.
7. Fumatul este tot mai putin tolerat in public.
8. Economisesti bani
9. Fumatul nu iti rezolva problemele, renuntatul la fumat, da.

PS. Fumatorii nu sunt mai fericiti ca tine ei doar ai acest sentiment de euforie crezint ca totul e o joaca provocat de țigari : )

| Adrianod a răspuns:

Nu pot sa cred ca inca exista specimene ca tine. Exista multe studii care demonstreaza faptul ca tigarile produc cancer, iti micsoreaza viata cu cel putin 10 ani, iti creste nivelul de dioxid de carbon din sange, simturile gustului si mirosului sunt diminuate, ai tuse seaca, poti face cancer de gat de plaman de stomac, iti ingroasa vasele de sange si le rigidizeaza si poti face mult mai repede atac de cord ori alte probleme cardiovasculare, iti strica dantura si provoaca paradontoza, carii, ingalbenirea dintilor din cauza nicotinei si astea sunt informatii banale si de care majoritatea stim.

| anonim_4396 explică (pentru Adrianod):

Nu am zis ca nu cred, sa nu se inteleaga gresit.
Eu doar vad ca toti care fumeaza sunt foarte fericiti, fac chestii la fel ca si restul nu stiu performanta lor, dar vad ca pot conduce linistit, sa faca sex linistiti, unii fac si sport, etc.
Si evident ca nu incurajez la fumat si nici nu ma voi apuca vreodata, eu doar ma mir...

| Adrianod a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, am crezut ca tu cauti scuze sa te apuci de fumat, scuze.