| aleczuu a întrebat:

Hei,TPU! Vreau sa slabesc, si chiar habar n-am cum sa incep.am 1.70, si 75 kg. hell,stiu, sunt imensastraight faceam inceput sa ma ingras acum vreo 2 ani calumea.tot zic ca vreau sa slabesc, si tot aman maine maine maine incep.da' ideea e ca nici nu stiu cum.nu vreau sa raman asa.HELP!straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nu trebuie sa incepi o dieta foarte "dura", deoarece pe termen lung te vei depriva de aliemente necesare si s-ar putea sa te ingrasi si mai tare. Uite cateva sfaturi pe care ti le pot da:
1.In loc sa mananci de 3 ori pe zi, mananca 5 mese mai mici sau 3 mese principale si 2 gustari. Daca ti se face foame intre mese mananca fructe, iaurturi, salate, alune etc.
2.Fa miscare in fiecare zi.Si cand spun miscare nu ma refer la vreun sport de performanta sau mers la sala, e de ajuns sa incepi cu plimbari de 30-40 de minute si niste exercitii facute acasa.
3.Hidrateaza-te constant, deci bea destula apa in timpul zilei.(de multe ori confundam starea de sete cu foamea)
4. Poate cel mai important sfat pe care ti l-as putea da:trebuie sa gasesti si sa elimini lucrul care te-a facut sa te ingrasi de la bun inceput.Eu banuiesc ca,ori ai renuntat brusc la miscare,ori ai inceput sa mananci din cauze emotionale,adica mancai atunci cand nu ti-era foame,dar erai plictisita sau trista. Daca asta te-a facut sa te ingrasi,trebuie sa gasesti alte lucruri pe care le poti face cand te plictisesti si ti se face pofta de ceva dulce,de exemplu. Poti asculta muzica,raspunde la intrebari pe TPU, citeste articole de nutritie si fitness, gaseste-ti un hobby.
Sper ca te-am ajutat si nu uita ca o atitudine pozitiva te va ajuta:am vazut ca acum ai o parere foarte negativa despre tine, spui ca esti "imensa" dar cred ca stii ca nu numai aspectul fizic al unei persoane conteaza si ca trebuie sa slabesti pentru a fi mai sanatoasa, nu pentru a deveni acceptabila din punct de vedere social.happy

4 răspunsuri:
| OtipaOarecare a răspuns:

BunahappyDaca doresti sa slabeste renunta la chipsuri,sucuri carbogazoase,etc.
Ai grija la mese,respecta-le dar ai grija ce mananci,cat mai putine grasimi! intre mese sa ai doua gustari*fructe,smochine,alune, nuci*ca sa nu ti se faca foame pe parcursul zilei.
Sportul:iesi la aer, fa plimbari pe jos sau cu bicicleta, rolele, orice.
Sa ai un stil de viata sanatos(consuma fructe si legume cate vrei).
Mult norochappy

| Cirstea_Claudia_1980 a răspuns:

Nu mai mânca după ora 18
Nu mai bea sucuri acidulate
Nu mai mânca pâine albă
Bea multă apă
Nu mânca prâjeli
În fiecare dimineață ți seară fă abtomente (100-200) cât mai multe
Nu mânca cu sare
Fără Pizza, Langoș, gogosi
Mănîncă salate, ciorbe sau iaurturi simple

| darius4181 a răspuns (pentru Cirstea_Claudia_1980):

Cum sa nu mai mancance dupa 18 vrei sa faca gastrita?

| Rythmico a răspuns:

Daca chiar vrei sa slabesti in primul rand trebuie sa traiesti sanatos. Nu trebuie neaparat sa mananci toate prostiile ma refer de ex: chipsuri sau toate felurile de sucuri. Incearca sa respecti mesele principale ale zilei si consuma mai putina paine. Pentru a slabi dimineata cand te trezesti fa putina gimnastica...genoflexiuni etc. Si practica si un sport pentru ca nu nu-ti strica. Sper ca te-am ajutat. Bafta! happy