| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU, aș vin și eu cu noi dileme și probleme, de data asta personale.

Dar înainte să încep scuze că nu am prea mai stat pe aici și nici la mulți ani nu am apucat să vă zic.
Pe 8 pentru doamne și pe 9 pentru domni. happy Vă zic aici cu întârziere, la mulți ani. big grin

Acum, revenind. Îmi puteți da mai multe detalii despre varice și vene? Nu mă interesează un link, asta pot citi și alone pe net. Oricum mă documentez mereu cu chestii despre medicină că e fascinantă. Dar nu m-am prea documentat pe vene și varince.

1. Vreau să știu dacă ar fi o venă ca o mărgea ce tot crește și crește, ar trebui să mă îngrijorez, nu?

2.La ce medici apelăm pentru așa ceva? happy

3. Am auzit că sunt tot felul de tehnici și chestii, dar și că dor. Oare să nu mă duc din cauza asta la un medic? Ar face un medic anestezie totală dacă tu ești slab de îngeri și nu suporți durerea (zic asta, deoarece mătușa mea s-a operat recent de vene și mi-a zis că a simțit tot, tot din cauza ei am început și eu să conștientizez problema mea, că altfel o lăsam așa, de fapt oricum așa și am de gând să o las pe moment. Nu am timp să umblu, din păcate).

4. Vena asta poate plesni? happy Dacă plesnește sunt șanse să mor direct? happy Ideea este că mătușa mea m-a speriat groaznic și nu vreau să sufăr în dureri de câine. sad Am devenit paranoică de la operația ei, numai la asta mă gândesc. sad

5. Există totuși tratamente care să țină în frâu vena asta care se îngrașă și crește? happy Eu știam de detralex și ăla poate fi luat și fără rețetă, dar nu știu o fi bun? Și dacă îl luăm pe perioade mai lungi de timp, poate el fluidifica sângele și venele să se refacă? sad

6. Recomandați alergatul, mai ales cel pe asfalt, dacă avem așa ceva? Adică uneori simt chiar și durere pe venă de la alergatul ăsta? Dar atunci cum naiba să mai slăbim, în fond, oamenii cu varice chiar au nevoie de slăbire, nu?

7. Trebuie să consumăm multe lichide și chestii care să nu îngroașă și mai mult sângele și venele, nu? Deci dacă eu consum multă pâine și chestii făinoase nu sunt bune, nu?

8. Dacă ne-am opera de drăcia asta, noi vom mai avea o viață normală, mă refer ca mers, alergat, stat mult în picioare? A pățit cineva ceva de genul ca să-mi spună și mie, care ar fi viața mea după o astfel de operație?

9. Credeți că persoanele care suferă de așa ceva, ar trebui să nu mai poarte pantaloni skinny sau chiar foarte skinny? Și i-ar afecta și condusul viața? Ținând cont poziția în care este ținut piciorul pe accelerație în aer? Ar trebui să rărim acest condus al mașinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Da.
2. La ala de familie, in primul rind.
3. Timp sa mori ai? Lasa prostiile, fa-ti timp. Legat de durere, don't be a pussy. Anyway, se face cu anestezie, desigur.
4. Depinde. Cel mai probabil ca nu. Taica-meu are varice de niste zeci de ani, s-a si operat la ele, dar de plesnit nu i-a plesnit nici una vreodata.
5. Depinde de cauzele problemei. Pina la medicatie, cel mai probabil ca raspunsul sa fie dieta + miscare.
6. Iti iei frumos o eliptica sau o bicicleta. Eventual practici MERSUL, nu alergatul. Bine, depinde. Mie unul nu mi-a placut niciodata alergatul de anduranta, chit ca am facut sport de performanta si alergam si cate 20 de km pe zi adesea.
7. Doooh! Piinea si fainoasele sunt CIUMA! Asta o zic din experienta personala. Acum consum de-astea, dar cand sar calul se vede si la cintar si vizual cum mi se umfla burta. Avantajul e ca ma pot controla sa nu o iau razna in directia asta si mai fac si miscare destula.
8. Asta depinde de la caz la caz. Discuti cu medicul, nu te iei dupa parerile noastre, si nici macar dupa ce zice matusa ta. Cazul tau e posibil sa fie complet diferit.
9. Sint chestii medicinale. Ciorapi sau pantaloni compresivi. Nu cred ca are vreo treaba condusul. Taica-meu a condus o gramada, lucrind inclusiv ca instructor auto si sofer o perioada.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok! Mulțumesc pentru informații și cele împărtășite. happy
Dar da, așa sunt eu mai fricoasă, ar fi chiar tortură totuși să susțină medicul că ți-a făcut anestezie, la un medic de asemenea care susține că a studiat în Franța și pacientul să susțină că ar fugi de pe targă. Mai ales la suma dată. happy Deci recunosc că totul m-a speriat, dar m-a și trezit la realitate ca să mi dau seama că am și eu o problemă și că ar trebui tratată.
O să țin cont de recomandări.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt specialista în medicina,spun din ce am auzit, înțeles și avut în familie.

Da, cu o vena mai pronunțată sau cum ai spus tu ca și cu nodul e bine sa mergi la medic. Poti încerca la cel de familie ce te va trimite mai departe, probabil la un specialist.
Doar ca trebuie sa fi atenta ca mai sunt și niște noduli, ca și oasele moarte, sa nu confunzi.Mama mea avea în spatele genunchiului ca o galma,si nu era vena.

Sunt tehnici.Dar cred ca orice medic începe cu un tratament pana sa ajungă la chirurgie. Daca stai mult cu ele asa poate sa se complice si atunci,chiar nu mai e eficient tratamentul.
Intervențiile difera de la oameni la oameni,nu e obligatoriu sa te manifești ca matusa ta.

Eu în preajma mea am auzit ca se infunda și îți afectează circulația sângelui la membrul respectiv, lucru ce îți poate crea cangrene.Dar repet, asta daca e grav și îți spune medicul ca e grav.

Am spus și mai sus ca da, sunt tratamente. Daca nu ești într-un stadiu grav se da tratament.Dar trebuie sa mergi la medic pentru a-l primi și a face niște controale, analize.Nu poți lua după ureche.
Medicamentul de care ai spus tu se da și în cazul hemoroizilor, ce la fel sunt vene inflamate și da, ajuta în a le dezumfla cum s-ar spune prin reglarea circulației.Dar trebuie sa îți de-a medicul.

Nu stiu cât e de ok sa stai mult în picioare, cum nu știu cât e de ok sa fi foarte sedentar când ai problema asta.Trebuie toate făcute cu moderație și sfat de la medic.
Dar vezi ca și greutatea excesiva face varice. Tata are varice din cauza greutății și ca mai sta și mult în picioare.

După operație părerea mea e ca o sa revi la normal.Te recuperezi și funcționeze normal.Ba chiar te vei putea bucura de viata fără frica de circulație proasta, vene umflate și inestetice.
Dar poate la tine nici nu e cazul de operație și se rezolva cu tratament.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ok! happy Mersi big grin
O să încerc să ajung la un medic. happy
Păi și nodulii ăștia ce ar fi?
Și îmi pare rău să aud că și familia ta are probleme cu venele. Pot fi chiar parșive venele astea. :/

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Varicele ști și tu va sunt vene inflamate din cauza presiunii punse pe membru sau a unor boli (cum e și diabetul spre exemplu).Pe o vena inflamata se vede ca e vene pentru ca e albastra și se întinde pe un spațiu un pic mai mare decat un chist de grăsime sau os mort cum ii mai spun eu.
Nodulul din varianta doi e ca o galma pe care poți sa o miști, de culoarea pielii și care nu doare.

| TheGentleman a răspuns:

Mergi cu bicicleta, este mai prietenoasă cu articulatiile decât alergarea. Nu vrei să-ți distrugi articulațiile.

https://www.youtube.com/watch?v=nLtHiXDjmRA

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Și eu care credeam că tăierea unei vene e creepy, dar tăierea unui os?! sad happy
Îmi place filmulețul, dar mă sperie.
Dar mulțumesc! happy

| blackann a răspuns (pentru TheGentleman):

+ ca mai faci si miscare in stilul asta, Patricia.
Te-ar ajuta o bicicleta, in loc sa mai conduci si sa-i pui si pe altii in pericol.