| Luminita113 a întrebat:

Hei, urmeaza sa-mi fac 2 extractii de premolari pentru aparatul dentar si imi e frica. Stiu ca o sa-mi faca anestezie dar si de ea mi-e frica laughing. Stiti daca doare, cum e? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Stai linistita, nu doare, poti sa te duci cu incredere mai ales daca nu ai antipatie cu acele. O sa simti putin rece acul, si serul anesteziei. Daca e un dentist bun, mai ales, sigur nu o sa simti nimic. (Nu am aparat dentar in caz ca te intrebi, dar experienta cu anestezie, da).

| darriya a răspuns:

Foarte putin, ca si cum te-ai intepat intr-un ac la deget, e mai mult frica aia, nu o sa simti nimic dupa anestezie, o sa incepi sa razi ca ti-a fost frica.(te invat ceva asculta muzica la casti in timp ce iti lucreaza dantura in caz ca iti este foarte frica)

| Entice a răspuns:

Nu ai sa simti nimic. Inainte de anestezia injectabila, de obicei te da cu anestezic spray, sa nu simti acul. Poate abia dupa extractie dupe ce trece efectul anestezicului ai sa simti ceva durere, dar se poate tine usor sub control cu analgezice uzuale.