| Doub a întrebat:

Hei. Voi v-ati confruntat cu paralizia in somn? Daca da, din ce cauza patim asta? Si mie mi s-a intamplat de 3-4 ori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu ai cum sa ai paralizie in somn. Daca realizezi ca in realitate nu te poti misca, atunci nu mai dormi...
Deci, era paralizie in vis - iluzie - sau dupa ce te-ai trezit? Ca ori dormi, ori esti treaza, nu poti ambele

| Doub explică (pentru Mayar):

Crede-ma ca nici eu nu stiu cum era.

| Doub explică (pentru Mayar):

"Nu ai cum sa ai paralizie in somn."- Ba da. De asta se si numeste "paralizie in timpul somnului".

| IFlorin97 a răspuns:

Mi s-a intamplat de 2 ori.Nu stiu la ce te referi mai exact, mi s-a intamplat sa vreau sa misc un deget in somn si chiar nu puteam sa il misc simteam ca nu pot sa misc degetu era inclestat dadeam si din mana dar degeaba, cand m-am trezit mi-am dat seama ca nu pot sa misc degetu din cauza ca stateam pe el. Ciudat.
big grin

| Doub explică (pentru IFlorin97):

laughing). Pai. Eu eram paralizata cu totul. Adica nu puteam sa ma misc deloc si a fost foarte ciudat, avand in vedere ca era si 3-4 dimineata si era bezna.

| PRD98 a răspuns:

Cand ne culcam e ca si cum am "lesina", corpul nostru se recreeaza si e normal sa nu raspunda comenzilor. Cand dormim, creierul nostru mai percepe comenzile date, sper ca te-am ajutat.