| Alinacazacu2922 a întrebat:

Hei. Vreau sa va spun problema mea sper sa aveți răbdare sa citiți pana la sfârșit. Am 18 ani, de când ma știu am fost o persoana foarte sensibila și emotivă. De vreo 3 luni am foarte multe ganduri negative la orice lucru minor, îmi fac griji, îmi fac fel și fel de filme negative și chestia asta m-a băgat intr-o depresie. Nu mai vad viata la fel, ma simt mereu trista, plâng din orice, nu mai mănânc, am slăbit foarte mult. Nu am o ocupație anume, mi-am cautat foarte multe locuri de muncă și nu am găsit nimic... știu ca toate gândurile și tot ce simt e din vina mea, practic ma sabotez singura. Întrebarea mea este: Cum pot trece peste aceste gânduri cu ușurință? Cum sa le accept? Cand ma simt trista și singura parca nimic nu ma mai face sa zâmbesc. Nu am avut nici o problema, părinții mei au fost și sunt mereu lângă mine dar degeaba. Am ajuns sa ma gândesc ca ar fi mai bine sa mor ca să scap de toate gândurile și de tristete. Nu vreau sa merg la un psihiatru pentru ca știu ca toate aceste lucruri vin cu capul meu. Vreau doar sa știu cum pot sa accept și sa trec peste toate cu capul sus și sa fiu optimistă! Va rog fără jigniri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca dacă nu ai probleme majore în viata nu ai de ce nici sa îți faci gânduri aiurea.
Ai 18 ani și de abia acum începi viata cu responsabilitățile ei și o sa ai de ce sa îți fsci griji și sa fi trista.

Eu nu te judec sau ceva.Am 28 de ani și as vrea sa mai am 18 ca să pot sa schimb anumite lucuri din viata.Sa nu am atâtea responsabilități pe cap, atâta stres și griji.Crede-ma,eu din cauza problemelor apărute de la 20 și ceva în coace (probleme de cuplu,financiare,de familie) am ajuns sa ma îmbolnăvesc de inima asa ca nu merita sa fi trista de pe acum,sau sa crezi ca nu ii gasesti rostul sau ca ești defecta.
Încearcă sa te gândești ca ești sănătoasă, ca poți sa ai o cariera de acum, ca poți sa îți faci o relatie, o familie, ca ești libera încă și ne constransa de griji și poate treptat vei vedea altfel lucurile.

6 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Alina, tu ești un om minunat și nu spun eu asta ci oglinda din baie; ea te vede dimineață de dimineață! Viața asta are urcușuri și coborâșuri însă rămâne per general perfectă! Când urcăm e greu, dar când suntem sus; e mare fericirea! Când coborâm e aiurea că ne mai pierdem și încrederea în noi, dar să știi că și atunci urcăm însă nu înțelegem corect acea urcare! Ieși afară în aer curat, mănâncă sănătos, relaționează-te cu diferiți oameni, bea lichide suficiente, fă sport, bucură-te de lucrurile mici fiindcă astfel vei fi pregătită pentru cele mare care sunt pe venite în viata ta. Când mai bate vântul tristeții, vino pe TpU și noi te încurajăm fiindcă tu ești oricum cool! Numai bine!?

| sammie a răspuns:

Nu avem de gând să ne jignim, drăguța! E okay dacă nu vrei la psiholog. Nici eu n-am fost și am scăpat de ea fără. Dar în vreo 3-4 luni. În primul rând acceptă gândurile și plângi. Plânsul mereu te ajută. 90% din oameni au zis că se simt mai bine după ce plâng, așa că plângi. O să te oprești. 2. Nu o să scapi niciodată de ele, trebuie să le accepți și încearcă să privești problema din toate unghiurile să vezi că vei înțelege că așa e viața făcută. Încearcă să te distrezi, să chemi prieteni pe la tine, să faci shopping sau alte lucruri care te fac fericită. Și vei vedea că cu timpul vei scăpa de ea. Succes!winking

| Alinacazacu2922 explică (pentru sammie):

Mulțumesc frumos pentru ca ti-ai făcut timp sa îmi răspunzi!

| AmandinaDragan a răspuns:

Alina draga sunt convinsa ca poti sa te ridici. Te sustin cu draga inima.

| Adyiasi96 a răspuns:

Buna,
Toti avem perioade in viata cand sunt tristi din diferite motive. De cele mai multe ori aceste ganduri sunt cauza unor dezamagiri emotionale, stare financiara precara, probleme de sanatate, stil de viata nesanatos.
Si eu am de multe ori astfel de ganduri. Trec odata cu timpul...
Nu stiu ce varsta ai sau ce pregatire dar in legatura cu locul de munca iti pot sugera niste firme.
Nu sunt vreun psiholog dar pot sa discut cu tine aceste probleme daca te ajuta (pm). De multe ori e bine sa te deschizi prietenilor. Ei te incurajeaza si iti dau sfaturi