| Radandam a întrebat:

Heii! Acum aproximativ 11 luni am avut o lovitura la cap, mai exact in zona fruntii si pe partea stanga a fruntii mai sus se luase putin din piele, gen ca o julitură acolo, dupa vreo saptamana prinsese coaja si a disparut acel semn.Intrebarea mea este, dupa atata timp, credeti ca se poate forma cheag de sange in zona fruntii de la acea lovitura? Tin sa mentionez ca nu am lesinat si nici nu mi-am pierdut cunostinta atunci.Acum de ceva vreme,simt o presiune in zona fruntii, tot pe partea stanga si imi e frica sa nu aiba urmari grave de acum 11 luni.In curand o sa implinisec 19 ani.Voi credeti ca se poate forma cheag de sange dupa atata timp? Va rog sa ma ajutati,fara mistouri daca se poate, poate ati patit si unii dintre voi sau aveti niste informatii in acest caz.Va multumesc! Astept raspunsurile voastre! O zi frumoasa tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit ca nu se formeaza niciun cheag. Presiunea despre care vorbesti este sigur o sinuzita

| LorenzoRon a răspuns:

Salut, Radanam!

Organismul nostru, atat timp cat ii oferim ceea ce trebuie, functioneaza normal, deci sistemul circulator este capabil sa-si execute rolul de a transporta sangele.
Complicatiile precum tromboembolismul apar in momentul in care cheagurile despre care vorbesti tu, se pun ca un obstacol pe traseul circulatiei sangvine.

Insa la tine au trecut deja 11 luni, iar daca in cele 11 luni nu ai intalnit vreo complicatie, sunt putine sanse sa intalnesti vreuna.

Presiunea si senzatia pe care le simti tu, pot fi normale si nu pot fi normale. Depinde de intensitatea lor, in mare parte.

Iti recomand ca in cazul in care intalnesti vreo durere, sa mergi cat mai repede la medic. Aminteste-ti ca e sanatatea ta si nimeni nu-ti poate oferi un diagnostic online.

Ai grija de tine!