| Radandam a întrebat:

Bună seara! Am o poveste mai lungă... sper să o cititi pe toata sa imi intelegeti problema să mă ajutați.Acum 11 luni,într-o pauză de la liceu,mă uitam pe vizor si in timpul ăla,un coleg, ma bagă cu capul in usa(facand o gluma proasta).Nu am avut pierderi de memorie, nu am lesinat, nu mi-am pierdut cunostinta.Mă julisem sau lovisem, in partea stanga de sus a fruntii, mi se luase pe o portiune mica pielea si m-am dus la baie si m-am sters cu un servetel, mi se luase o picatura de sange pe servetel, nu imi cursese sange.Ma stersesem putin cu servetelul, cu putina apa pe servetel la liceu.Cand am ajuns acasa m-am sters cu spirt acolo si seara mi-am pus plasture cu rivanol pe locul fruntii cumparat din farmacie direct. Julitura aia prinsese coajă la cateva zile, m-a durut cateva zile, apoi vreo luna si ceva ramasesem cu o presiune zilnica in partea aia a fruntii, dar nu durere, o presiune doar.Au mai trecut cateva luni,eram bine, uitasem de problema asta, prin august am inceput sa ma deranjeze iar putin in partea stanga, tot o presiune, in aceeasi perioada ma certam cu prietena mea, ma stresasem mult, in septembrie era la fel, ma certam cu prietena mea si a fost cea mai grea luna pentru mine, ma stresasem foarte mult toata luna.Presiunea era zilnica, care tine mai mult de la 12 ziua asa, dimineata nu ma deranja deloc.Prin octombrie ma duc la neurolog.M-a consultat doamna, am primit un tratament:Migrosun de 2 ori pe zi timp de 15 zile, Solpadeine 1 data pe zi timp de 5 zile, Milgamma N de 2 ori pe zi timp de 10 zile, Quarelin 1 data pe zi la nevoie, acesta a fost tratamentul.Din pacate, nu m-am tinut de tratament, l-am luat cateva zile pentru ca eram in timpul liceului si dimineata ma trezeam tarziu, nu aveam timp sa il iau si am neglijat tratamentul si l-am intrerupt, am zis sa astept pana in decembrie sa il iau cand sunt in vacanta de iarna.Chiar daca nu luasem tratamentul complet, o perioada uitasem de acea presiune in partea stanga.Acum am inceput tratamentul si ma tin foarte serios de el.Dar de cateva saptamani, am zilnic, dar tine sa zicem 2 minute o stare de greata si la urma dispare si poate mai apare o data seara sa zicem.Mi se pare ciudata chestia asta.Si pe langa tratamentul pe care l-am inceput, am inceput sa iau metoclopramid de azi, sa vad daca imi trece aceasta stare de greata. Durerile sau presiunea mai bine zis sunt in prezent tot in zona stanga a fruntii, dar se mai muta si in spate, in zona cefei, se muta in spate in zona aceea unde este creierul credlaughingAm citit multe pe net.Credeti ca dupa 11 luni se poate sa se fi format un cheag de sange la cap? Si pot scapa prin tratament de cheagul de sange la cap daca ar fi sa fie asa? Sunt foarte speriat, si am zis sa continui tratamentul sa vad daca imi trece, dar imi este sa nu se intample vreo nenorocire pana termin tratamentul. Daca nu imi trece dupa tratament, ma duc imediat la Neurolog din nou.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, pareri.Chiar sunt speriat.Pana sa incep acest tratament, acum vreo saptamana ma luase raceala. Stranutam,tuseam, imi curgea nasul.Este un semn al unui atac cerebral aceasta raceala? Mi-a trecut raceala, dar nu stiu ce sa zic....Credeti ca mi se poate intampla ceva grav? Va rog sa nu va bateti joc si sa ma ajutati.Imi pare rau ca v-am pus sa cititi atat.Va doresc seara linistita si multa sanatate! Sper sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și in zona frunții tot creier este laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Roagate la Dumnezeu sa iti treaca aceasta raceala, stai linistit probabil ca e ceva minor iar in cazul in care nu iti trece poti sa te duci la Neurolog din nou. Bafta si multa sanatate, numa bine.

| WhiteLife a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un consult la medicul neurolog care ți-a prescris tratamentul. Nu citi prostii de pe net, pentru că îți faci rau singur. Stiu că e important să îți tratamentul prescris de neurolog așa cum e si ca nu poți renunța deodată doar pentru că vrei tu. Metoclopramid face doar să micșoreze distanta aceea de la porțiunea esofagului ce ajunge in stomac pentru ca refluxul sa nu urce, deci nu o sa te prea ajute. Poate ești alergic la vreo substanță, sau poate ai un stomac mai slab și ai nevoie de probiotice. Discuta asta cu medicul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit ca esti ok. Medicul neurolog ti-a prescris tratament analgezic pentru durerea de cap si vitamine. Semnele si simptomele unui accident vascular sunt altele. Relax

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca pot avea un hematom dupa 11 luni de la acea lovitura?

| oz_1736 a răspuns:

Daca aveai un cheag de sange in cel mult 10 zile incepeai sa ametesti, sa vomiti, sa lesini. Tratamentul este pentru o functionare optima a sistemului nervos. Magneziu si vitamine. Ia-le ca fac bine.