| asdfghjklmha a întrebat:

Heii... Acum vreo 2 ani (13 ani) aveam o perioada emo si eram foarte depresiva si chestii si ma taiam pe maini. Faza e ca acum mi au ramas niste semne albe pe unde ma taiam eu ca niste cusaturi de operatie. Nu se vad chiar atat de rau dar acum chiar ma deranjeaza. Aveti idee cum pot scapa de ele sau daca pot scapa? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim0078965 a răspuns:

Nu prea se duc, dar incercarea moarte n-are.Incearca sa te bronzezi (nu stiu sigur daca merge). Alta varianta este sa vorbesti cu un dermatolog ca sunt foarte multe creme si solutii din astea.Am mai intalnit persoane care iti mascheaza cicatricile cu pudra, dar ar cam trebui sa o faci in fiecare zi si nu cred ca vrei sau acopera o parte din ele cu bratari. Oricum semnele astea iti vor aduce aminte pe viitor de suferinta ta si te vor face sa pretuiesti mult mai mult viata sau poate vei avea un copil si iti vor aminti sa il feresti de lucrurile astea.Bafta :3

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti scapa de ele, poate doar printr u operatie estetica... in rest sa iti aduci aminte de prostiile pe care le ai facut si poate data viitoare te gandesti de 2 ori

| danutzu96 a răspuns:

Nu o sa dipara foarte mult timp. Si eu am un semn de vreo 10 cm de la o teava explodata de la centrala termica... Si sunt 4 ani de atunci.

| BeckhamRZM a răspuns:

Sunt ca niște cicatrici, nu ai cum scăpa de ele. Cum nu poți scăpa nici de cusătura după operație sau de semnul din naștere. Vezi tu, dacă nu te-a dus mintea și ai fost EMO, te-ai tăiat, acum regreți. Cum să te tai? Care ar fi motivele? Wtf. E o tâmpenie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeckhamRZM):

" Cum să te tai? Care ar fi motivele?" degeaba ti le-ar spune ca pentru tine nu "ar fi bune" pe cand pentru ea pe vremea aia erau. am incercat si eu sa inteleg chestiile astea dar sunt ca mintea fetelor, mai bine nu iti bati capul.

| BeckhamRZM a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mă frate, dar serios, mai bine poți face altceva. Dacă e o toană d-asta feminină, vorba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeckhamRZM):

Cu siguranta sunt o tona de alte lucruri de facut in schimb dar ce sa le faci. soarta

| mariamarin2006 a răspuns (pentru BeckhamRZM):

Și eu m-am tăiat din cauza depresiei și îmi place stilul emo. Și da, am avut motive. Am trecut prin multe tipuri de abuz (nu dau nume) și a fost singura cale prin care puteam încă să fiu „bine" la școală. Încă nu am reușit să mă opresc de tot, e mai degrabă o metodă de calmare, dar mă străduiesc să găsesc alte metode.

| mariamarin2006 a răspuns (pentru mariamarin2006):

Și nu, nu mi-au dispărut încă cicatricile și le am de aproape 3 ani.

| asdfghjklmha explică:

Asa e. Nu m a dus mintea dar eram foarte depresiva pentru ca am avut multe probleme de familie in perioada aia si asa credeam eu ca le pot rezolva in mintea mea de copil de 13 ani... Eu nu ti-am cerut sa ma critici sau ceva am intrebat doar daca dispar cu ceva din pira curiozitate ca de deranjat nu am probleme ca nici nu se vad. big grin @BeckhamRZM