| Nicoleta12345 a întrebat:

Heii :*! AM o mare problema, asa cred eu am 12 ani in noiembrie fac 13. si din ianuarie pe 4 mi-a venit ciclu'... si iarna asta am fost racita si am luat foarte multe medicamente. si in fiecare luna imi vine pe dati diferite, nici nu stiu cand sa ma astept ca imi vine >:"! Asa si de luna trecuta de pe 20. cam asa nu mi-a mai venit deloc! Unii mi-au tot spus ca medicamentele mi-a derulat tot ..si ca trebuie sa astept sa mi se regleze. deci este de bine, sau cum,? laughing Ce ar trebui sa >fac?:"!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aide a răspuns:

In primele luni (chiar ani) menstruatia nu este reglata. Trebuie sa astepti. Atata timp cat nu ai intretinut relatii sexuale(ceea ce nu cred) nu ai de ce te teme.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări sunt NORMALE în primul an de ciclu menstrual.

Nu au legătură cu faptul că ai luat acele medicamente.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Să ai RĂBDARE că va veni şi următoarea menstră.

Toate cele bune.

| Nicoleta12345 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :*!

| bursuc001 a răspuns (pentru Nicoleta12345):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Si eu sunt ca tine. sunt exact in aceeasi situatie. dar nu este reglata. cam dupa 2 ani se regleaza si iti vine normal.

| Nicoleta12345 explică:

Scz voiam sa iti dau tie, dar nu puteam. pentru ca nu aparea chestia aia cu "declara raspunsul castigator " Scuzee :***!

| Satanelmic a răspuns:

Cu toate ca sunt baiat, am auzit si eu ca in primele dati / luni, menstruatia nu vine in mod regulat happy