| noname_6914 a întrebat:

Prin luna noiembrie anul trecut am solicitat la operatorul de tel mobila la acre eram abonat sa inchid contractul. Unul dintre ei au spus ca abonamentul va fi inchis. Peste o luna primesc iar factura. Sun din nou la ei si imi zice ca il vor inchide. Luna urmatoare(ianuarie) iar vine factura. Tot asa pana luna asta cat am sunat din nou la ei si miau zis ca abonamentul urma sa fie inchis in ianuarie daca platea restanta(facturile care au venit pe cele 2 luni-dec. si ian.); eu nu le-am platiti pentru ca solicitasem deja anularea contractului. Ce sa fac acum. totusi cred ca este vina lor: in noiembrie dupa ce am achitat factura am solicitat si inchiderea abonamentului, problema lor ca nu lau inchis la timp. Ce sa fac. dati-mi o parere.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca ai uitat un lucru: vorba zboara si scrisul ramane. Trebuia sa soliciti rezilierea contractului in scris. Citeste cu atentie contractul si vezi ce spune in privinta rezilierii. Trimite-le si o scrisoare in care indici toate demersurile tale(ar fi bine daca stii si numele celui/celei cu care ai vorbit). Daca nu o sa-ti accepte o sa fii nevoita sa platesti, daca nu poti dovedi promisiunea. Succes si numai bine!

| KellyGreen a răspuns:

Lasa-i! Nu plati facturile care ti-au venit. Nimeni nu o sa iti faca nimic pentru ca nu le platesti din simplul motiv ca tu deja solicitasei incheerea contractului.

| Maximus a răspuns:

In momentul cand ai sunat la serviciul de relatii cu clientii, ti s-a inregistrat cererea de reziliere a contractului, insa cu siguranta, operatorul, ti-a solicitat un alt numar de telefon unde te va putea contacta in decurs de 10 zile lucratoare, pentru confirmarea dezabonarii si finalizarea cererii. De multe ori operatorii de telefonie mobila te suna cu numar ascuns, ceea ce probabil s-a intamplat si in cazul tau, iar tu nu ai raspuns, cererea ramanand nefinalizata. Singura solutie este aceea, de a-ti plati facturile restante si inregiatrarea unei noi cereri de dezabonare. Si fii atent la telefon, cand te va suna (o va face cu numar ascuns) va trebui sa raspunzi pentru confirmare.
Maximus