| MylaSorana a întrebat:

Heii e cineva care s a operat de ruptura de ligamente incrucisate? Spuneti mi si mie niste " impresii ". Ma operez maine seara si mi e foarte frica:O

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Depinde de cat de rupte sunt. daca sunt partial rupte, operatia dureaza cam 30-60 minute, se face artoscopie, nu simti absolut nimic. stai la reanimare dupa operatie cam 12-24 ore pe perfuzie si eventual, in functie de ce zice doctorul, vei face niste injectii cu lubrifiant. e o chestie ca uleiul care regenereaza tesutul post-operator. injectia asta doare mai ceva ca moldaminul, e o carca de bani, dar face treaba.

in schimb, daca ruptura este totala, ai o operatie cu bisturiul (deci fara aparatura misto si 2 incizii de 3mm diametru), in functie de cat de rupte sunt s-ar putea sa dureze pana la 7 ore operatia si recuperarea dupa operatie dureaza mult, ore de kinetoterapie, anti-inflamatoare, ceva mai complicat. iar, la operatie nu simti nimic. poti sa te si uiti la propriul tau interior daca vrei.

app de uitatul la propria operatie, la artoscopie chiar e misto. eu m-am uitat la toata operatia pe mine insumi si sunt genul destul de slab de inger happy.

in oricare din cazuri: anestezia nu o simti, dupa anestezie nu mai simti nimic. presupun ca o sa iti faca anestezie locala, deci poti sa le tii companie doctorilor si sa ii tii de vorba. indiferent cat de grav e vei sta la reanimare minim 12 ore. acolo esti supravegheat constant de o asistenta, rasfat total pe capul tau, teoretic nu ai voie vizite. in functie de cat de grea este operatie stai minim 2 zile in spital, maxim nu stiu sa iti zic. la fel si tratamentul postoperator. adica terapii de recuperare, pastile, interdictii la X, Y, Z lucruri. eu am facut operatia asta pe 1 iulie 2013, aveam toate ligamentele incrucisate rupte partial, menisc interior spart, chist sinovial. singura frica a fost sa nu dau de vreo baba/mos artagos in camera sa imi strice ziua.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

N-am avut asa ceva, dar operatiile nu dor in general. mai rau decat acum n-are cum sa fie, nu crezi?