| scx a întrebat:

La inceputul lunii septembrie 2015 m-am operat la genunchi (ruptura de ligamente incrucisate ) in urma unui accident la fotbal. M-am recuperat destul de okay pana acu, nu mai am dureri si ma simt okay. As putea sa skiez usor cat de cat, anul acesta in Februarie? Ar fii vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Cosmin4Fit a răspuns:

... Amice, nu pot sa-ti spun decat ca da. Incepe mai usor decat cu skiurile, sunt periculoase.

S-ar putea sa prinzi viteza si de la un damb sa iti cedeze genunchiul respectiv si sa te propulseze cine stie unde.

Incepe mai intai cu alergatul, fa apoi niste sarituri mai in siguranta cateva saptamani, sa te asiguri ca rezista genunchiul respectiv la impact.

Si cel mai important... de ce nu ii ceri parerea celui care te-a operat? Imi imaginez ca poti da de el.

Succes!