| anonim_4396 a întrebat:

Heii, TPU am nevoie de ajutor! De ceva vreme, cam jumătate de an, am început să am probleme medicale. Iată problemele:
Mai tot timpul simt un mucus enervant în gât, tot încerc să scap de el, dar degeaba. Și în fiecare dimineață mă trezesc cu o nară înfundată, dar îmi trece în câteva minute. Nici nu mai pot striga căci simt că ceva mi-ar "apăsa" vocea. Nu mai am forță în a cânta deși eu aveam o voce frumoasă. Când răcesc așa ca orice om, vocea mi se schimbă enorm, devine foarte groasă de se sperie lumea și sunt fată! Gâtul meu a devenit extrem de sensibil, cum nu era niciodată!
Cine este în măsură să-mi răspundă la subiect, îi mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Spui ca ai problema asta de jumatate de an, dar nu spui daca ai fost la medic. Daca nu ai fost, ar trebui sa te duci!
Parerea mea e ca ti-ar ajuta o serie de inhalatii cu Dexametazona, facute cu un nebulizator sau aparat de aerosoli. O fiola Dexa, 2 ml ser fiziologic...
Sau poti cumpara un spray Bioparox pentru gat si nas http://medicamente.romedic.ro/bioparox-spray
Totusi, e nevoie sa te vada un medic, poate ca trebuie sa faci analize.

| Xpressurself a răspuns:

Fumezi? daca da ai face bine sa renunti, fara scuze de genul nu pot.
ca se infunda o nara nu are nimic. este in regula. restul se rezolva la medic.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Xpressurself):

Nu fumez! Am tras o singură dată, de curiozitate din țigară la vârsta de 5 ani, acum având 14 laughing Și de atunci n-am mai pus niciodată țigară în gură! Nu cred că asta ar conta...

| Xpressurself a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Foarte bine ca nu fumezi. sa-ti faci niste analize. gatul este sensibil. bea niste ceai cald cu lamie si miere pana-ti faci o programare la medic maine happy

| vioricavio a răspuns:

Trebuie sa mergi la un laborator sa ti iei analize din gat adica "exudatul" sa vezi care e problema. Trebuie sa fi nemancata si nu ai voie sa bagi nimic in gura inainte de analize nici chiar apa.

| 456deea a răspuns:

Du-te la doctor..si eu am avut fix aceeasi problema mi-a cumparat mami o patila un prafulet "OKY" as pune poza dar nu se poate. ai timp de o luna puneam cate un plic in orice apa beam..si mi-a trecut deci nici nu mi se auzea vocea uneori si nici de cantat nu puteam si simteam acea chestie in gat mucus eu ziceam "mami am ceva uleios in gat" laughing asta a fost in 2013 dar pastile se mai gasesc sunt ft. bune ti le recomand!

| Maiapopescu a răspuns:

Niste tinctura de propolis ar ajuta. Sa iei 10 picaturi pe putina miere si sa inghiti incet si sa faci gargara cu tinctura de propolis diluata in putina apa. Se mai poate si un pic de fum de tamaie originala, dar eu nu am gasit niciunde. Daca gasesti, te rog sa-mi spui si mie de unde se poate cumpara. Cea din biserici e contrafacuta. Si mai era posibil sa tratezi corzile vocale cu tataneasa. Incearca intai cu propolisul ca sa elimini infectia din gat. Faci gargara de trei-patru ori pe zi.