| xDienuta10x a întrebat:

Heii TPU! Am o intrebare cam ciudata.Deci am 12 ani 1.55 si 37 de kilograme.Stiu sunt un pic cam slaba, dar orice as manca nu se peune pe mine.NU vreau raspunsuri de genul:Mananca mult la fast food sau alte prostii din astea.Imi puteti da un regim de ingrasare! Va rog! Si mai vreau sa va spun ca as vrea sa ajung macar la 40 de kilograme. Dau FUNDA pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Buna! Stiu ca se spune greutatea ideala la 12 ani este in jur de 40 de kg, dar asta nu inseamna ca daca ai mai putin nu esti sanatoasa. Mie mi se chiar foarte bine sa ai 37 kg la inaltimea ta. Si daca nu te ingrasi orice ai manca, inseamna ca asta e constitutia ta. Crede-ma, nu trebuie sa mananci exagerat de mult numai ca sa te ingrasi, dimpotriva: trebuie sa respecti mesele zilei si sa nu mananci in continuu (o prajiturica, un biscuite, o grisina, o bombonica happy ) deoarece pot aparea unele probleme de sanatate in timp.

Si, crede-ma, nu trebuie sa te ingrasi. E un lucru foarte frumos sa fii asa slaba, majoritatea fetelor te-ar invidia! happy

Sper ca te-a ajutat raspunsul meuwinking

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun exemplu este Cameron Diaz, era foarte slaba cand era mica, aproape anorexica, insa acum arata bestial. Daca vrei sa pui pe tine incearca sa faci inot, crede-ma dupa o ora de inot mananci de iti pleneste stomacul, in plus o sa iti dea ceva masa muculara. Dca nu, incearca sa faci cat mai multa miscare, mdaa ce mananci se pierde prin sport dar o sa capeti un corp mult mai aromonios, tonifiat.
Poti sa incerci complexul de vitamina B, grepfruit pe stomac gol sau Ceaiul din plante cu gust puternic amar: papadie, anghinare.
Stimuleaza secretia gastrica astfel si pofta de manacare.
Se beau cu jumatate de ora inainte de masa, daca le administrezi in timpul mesei inhiba foamea, in cazul tau nu este un lucru dorit.