| onii a întrebat:

Heii TPU, am racit si am o amigdalita umflata si una cu o chestie alba pe ea, gen cos. Am mai avut dar mi-a trecut... In fine, eu acum mai si tusesc si stranut... raceala. Dar ce este acea chestie? Mama zice ca e puroi, dar cum scap de ea:-ss. Pot patii ceva? [Funda!]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Da, puroi este. Poti incerca sa iei o folie de antibiotic Augumentin (se ia la cateva ore, cu ora fixa), si in paralel sa incerci sa faci gargara cu bicarbonat sau sare. Pentru tuse, raceala in general, iti recomand sa iei multa vitamina C, tablete de supt, multe ceaiuri de musetel, tei, cu miere si lamaie (de preferat sa le bei cat mai caldute), gargara cu sare, sirop de tuse Plantusin (la plafar il gasesti si nu e scump) sau Humex (ceva pentru expectoratii, daca elimini ce nu e bun din gat, vei scapa si de acel punct alb de puroi, cu ajutorul siropului). Pa pa!

| znstr a răspuns (pentru znstr):

Si era sa uit de siropul de tuse Revigrip; un tratament naturist pentru amigdalita ar fi si tinctura de propolis, luata la primul simptom de raceala. Bun pentru gat este si siropul ce rezulta din mierea pusa in jumatate de ridichie neagra, scobita de continut. (o tai pe jumatate si scoti ce are in mijloc, si pui zahar brun sau miere acolo si lasi cateva ore pana cand se face ca un sirop, pe care il bei, face bine la gat).