| Jamesaskyou a întrebat:

Buna!
Are cineva de aici hipermetropie mica (+0.50 sau +0.75)? Cum se manifesta la voi, cat de mare este nevoia de a purta ochelari si cum vedeti la distanta? (stiu ca hipermetropia afecteaza vederea la apropiere).
Va, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am, dar cu -.eu pot vedea fara ochelari, dar imi obosesc ochii foarte repede ex. cand citest, ma uit la TV, navighez pentru internet

| C8PILUcool a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveti miopie(diametrul ochiului este mai mare de 2, 4cm)

| C8PILUcool a răspuns:

Aveti hiper metropie(diametrul ochiului este mai mic de 2, 4 cm)depinde in ce domeniu lucrati, daca vedeti e bine