| hurricane94 a întrebat:

A scapat cineva de hipermetropie mica (+0.50) purtand ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ynnh a răspuns:

Da, eu am avut. Am purtat ochelarii din august anul trecut până prin decembrie (sau poate mai puţin) zilnic. Să ştii că te ajută mult. Din ianuarie îi port doar când stau la calculator (mă ajută să nu mă mai doară capul şi ochii) şi să ştii că nu mai am nevoie de ei. Văd perfect fără ei. Deci, poartă-i câteva luni, până când simţi că vezi bine şi fără ei, apoi pune-i la ochi doar când stai pe net/eşti tare obosită.

| hurricane94 explică (pentru Ynnh):

Ai fost iar la control si ti-au scazut dioptriile? Eu vad si fara ochelari numai ca medicul mi-a zis sa-i port ca sa nu imi oboseasca ochii la citit, scris, pc.Tu i-ai purtat permanent sau doar la citit, scris, pc? imi dai id tau sa mai vorbim? Oricum iti multumesc pentru raspunsul tau!

| Ynnh a răspuns (pentru hurricane94):

Da, am fost la control şi mi-au scăzut dioptriile. La ochiul stâng aveam -0, 5 şi la cel drept +0, 5 laughing. Şi eu vedeam fără ochelari, însă oboseam rapid şi mă dureau îngrozitor ochii.
I-am purtat permanent, de când mă trezeam până mă culcam. Şi, cum ţi-am zis, în mai puţin de jumătate de an, dioptriile mi-au scăzut şi nu-i mai port decât când stau la calculator, ca să nu-mi revină problemele big grin.

| hurricane94 explică (pentru Ynnh):

Si ai ajuns la 0 dioptrii? Eu daca am ochelari de aproape trebuie sa ii port peste tot sau asa cum mi-a spus medicul doar la citit, scris? Eu nu prea citesc sau scriu acum in vacantalaughing si mi-e frica sa nu se agraveze situatia.Da ii voi purta doar la citit, scris, pc doar cate 1/2 ore pe zi ochiul se va vindeca mai greu?

| Ynnh a răspuns (pentru hurricane94):

Posibil să se vindece mai greu, însă se vor vindeca.
Da, am ajuns la 0 dioptrii, ambii ochi happy.

5 răspunsuri:
| Danielbc a răspuns:

Da,poarta-i 1 an si totul va fi ok