| MIG a întrebat:

Heii TPU! Iau de 5 zile PREDNISON mcc 5 mg.Am 11 ani si 9 luni... doctorul i'a spus mamei ca nu am voie sa mananc sare dar. x_x din greseala am mancat niste biscuiti care contin sare (nu contin o cantitate mare) si am baut apa minerala (am auzit ca contine sare straight face). Cred ca o sa ma umflu sad. Ce pot face? Tratamentul il mai fac 1 saptamana.[am pneomonie].
Ce credeti, o sa patesc ceva rau sau ma pot ingrasa execiv? p.s nu stiu daca am scris bine.

Funda sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
of Doamne...nenorocit medicament acest Prednisonsad am luat si eu la greu si acum se vad efectele secundaresad trebuie mare grija la regim si zii mamei tale sa ceara mai multe detalii despre boala ta si urmarile acestui medicament, sa incerce sa vorbeasca cu doctorita sa nu iei tratamentul pe termen lung... daca te umflii prea tare, e bine sa bei ceai pentru urinare sa elimimi sarea.
O seara frumoasa sa aihappy

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apa minerală conține multe săruri, mergi pe apă plată de izvor (fiartă și răcită).
Bea ceai diuretic, ajută rinichii să elimine surplusul de săruri din organism.
Multă sănătate și prudență maximă la alimente.
Pa, pa.

| MIG explică (pentru Legiuitoarea):

Ceaiul diuretic? Unde se poate gasi/cumpara daca stii sad? Multumesc.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MIG):

Bună.
La farmacie, la Plafar.
Pa, pa.

| trolololo a răspuns:

Nu o sa te ingrasi. Doar o sa te umfli, din cauza apei care se retine în țesuturi. Dupa o perioada îți trece.

| MIG explică (pentru trolololo):

Pot scapa cumva de umflarea asta sad? Si daca nu. in cat timp se reduce?

| trolololo a răspuns (pentru MIG):

Se reduce de la sine când se elimina sarea din organism.

| MIG explică:

Multumesc celor care mi-au raspuns desi nu stiu cui sa dau funda, toti mi-ati fost de ajutor; o3