| Adelina1994 a întrebat:

Heii TPU ..ieri am facut-o cu prietenul meu cu prezervativ (sunt sigura ca nu s-a intamplat nimic ca l-am verificat cand am terminat) si am inceput sa simt o usturime uratat ..precizez ca e al doilea contact al meu, ce ar putea sa fie? la medic, sau e normal pentru a doua oara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E posibil ca să NU fie nici o problemă, având în vedere că este doar al 2-lea contact sexual : probabil că la primul nu s-a rupt complet himenul şi acum s-a rupt de tot, astfel zona a devenit mai sensibilă şi de acolo acea usturime.

Dar, sunt posibile şi alte cauze :
* o iritaţie
* o alergie la latexul din care este fabricat prezervativul
* o vaginită ( infecţie vaginală )
* o infecţie urinară ( dacă ai usturimi şi la urinare ), etc.

Dacă usturimea respectivă NU dispare în 1-2 zile, atunci este NECESAR un control ginecologic!

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu-i a buna cu usturimea!
Sa nu fi facut o alergie la prezervativ, sau sa se fi rupt prezervativul, sa fi contactat o boala cu transmitere, la ginecolog cu tine!
Te pup!

| Adelina1994 explică (pentru anonim_4396):

Prezervativul nu s-a rupt sigur ca l-am verificat, si nici boala nu aveam cum sa contactez, intr-adevar nu am mai avut un contact sexual de o luna si e posibil din aceasta cauza sa ma fi usturat, in dimineata aceasta sunt mult mai bine, poate nu era nici lubrifiat indeajuns, iti multumesc pentru sfat

| SunnyDay88 a răspuns:

Probabil ai facut o vaginita. mergi la doctor ca nu e bine sa te usture (decat daca n-ai facut sex vreo 3 ore incontinuu)sau sa te manaca.

| Alison95 a răspuns:

E normal pentru a doua oara.dar daca vrei sa fi linistita fa-ti o programare la ginecolog. el a ejaculat in prezervativ?

| Adelina1994 explică (pentru Alison95):

Da, sunt sigura si l-a umplut cu apa dupa sa vada daca nu s-a spart

| UngUrU777 a răspuns:

E o iritatie sau o alergie! Daca se mai intampla du-te la Ginecolog

| RalucaTyan a răspuns:

E normal. Nu e nevoie sa mergi la ginecolog.