| ViViAnALaNa a întrebat:

Heii TPU! ^.^ Ieri am fost la colindat,iar in dimineata aceasta m-am trezit ragusita,respectiv, cred ca am laringita. Nu stie cineva ce sa beau/mananc ca sa imi revina vocea? Adica mda..de cand am vazut ca-s ragusita nu mai vorbesc ca sa se odihneasca vocea,dar tin sa mentionez ca in seara aceasta am un spectacol de Craciun la care particip si nu am voce, dar am nevoie de ea! Va rog puppy dog eyes Chiar am nevoie de voce laughing puppy dog eyes. Multumesc!

DAU FUNDITA! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Incearca cu ceaiuri de menta calde, fara zahar.
Le bei cat mai fierbinti, nici sa nu te friga sa-ti faca rau la limba dar nici sa-l lasi sa fie "caldut".
La fel, incearca sa bei o cana de ceai de menta in care sa pui un pliculet de coldrex/fervex (poti bea una cu coldrex si una cu fervex).
Propolis nu ti-as recomanda, pentru ca nu cred ca stii daca esti alergica, si daca ai alergie la propolis nu te mai duci diseara la spectacol.
Daca ai niste miere undeva, bea niste ceai cald cu miere, s-ar putea sa ajute.
Cam atat stiu. Pastile... Singura pastila pe care o iau daca ma doare gatul este Faringosept, si isi face efectul destul de bine.

4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Homeovox e pentru raguseala, gasesti la farmacie
si mai poti lua in paralel tinctura de propolis

| Chαяtreux a răspuns:

Bea lichide calde. Ciocolata calda, ceaiuri. Succes :-s

| Madalin_Ionut_1996 a răspuns:

Lasa medicamentele! Fierbe un ibric de apa pana da in clocot apoi adauga niste foi de ceapa, lasa-l vreo 5 minute si dupa sa il bei. Are gust de smochine, putin respingator insa la mine a functionat tot timpul

| Zaibaru a răspuns:

Bea 1 ou direct din ghioace dar nu e glumawinking