Întrebare recomandată | lore3dana a întrebat:

Heii TPU crying( m-am taiat foarte rau la mana pana in carne....credeti ca mi se poate infecta sau ceva de genu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marshy a răspuns:

Da doar daca nu ai grija de rana adica ii pui putin rivanol sau ceva sa curete acolo sau un plasture si sa ai grija sa nu faci treaba sa iti intre mizerie asa in mare nu se infecteaza gandeste-te cand eram boraci ca ne juleam destul de rau si nu se mai infecta si umblam desculti plini de jeg si de zgarieturi si nu aveam nici pe naibii acum sa ai grija sa fie mereu curatatacolo

27 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Sigur ca se poate infecta, trebuie curatat cu apa oxigenata, apoi bandajat cu o compresa cu rivanol si sa te duci la medic.

| Madyyk_Nicoletta_1933 a răspuns (pentru evenso):

Auch apa oxigenata, ustura rau de tot crying

| evenso a răspuns (pentru Madyyk_Nicoletta_1933):

Ustura, dar nu foarte tare si este foarte bun dezinfectant, spuma ce face scoate microbii din plaga.

| AlleSss a răspuns:

Heiii!
Ce m-ai astepti?
Mediccc! Ai auzit de asa ceva?

Bafta!

| MaTrIx8378 a răspuns:

Daca te tratezi calumea, n-are ce sa se intample

| liliacALB a răspuns:

Cel mai bine in astfel de cazuri de plagi taiate, mai ales profunde, sa mergi la un serviciu de urgenta sa iti trateze plaga (dezinfectie, sutura daca e cazul si pansament). Daca nu faci asa si esti neglijent sigur ca se poate infecta. Se foloseste apa oxigenata si betadina.

| slowswag a răspuns:

Du-te mai bine la un medic

| Assu53 a răspuns:

Stai linistita ca nu vei patii nimic atata timp cand nu pui rana in zone care sunt posibil infectate, adica la toaleta sau in locuri publicewinking tieno acoperita cu bandajwinking si foloseste rivnol si spirt happy

| FrumoasaTa a răspuns:

Nu.Va trece cu timpu

| alexandruth a răspuns:

Incearca sa cureti cu spirt, stiu ca va durea, dar sigur nu se va infecta daca vei avea grija de ea. happy

Răspuns utilizator avertizat
| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Eu zic s afaci o vizita pana la un medic, e sfant!

| FloRyX002 a răspuns:

Intrebarea este cum te-ai taiat? intentionat sau nu?
am observat pe FB tau ca ai poze cu,, BLACK VIEL BRIDES,, e tare
si pun pariu ca-i incercat si tu sa te tai sa vezi cum e...
prostii

| ViperXd a răspuns:

Se poate infecta

| Gnomul a răspuns:

Acum depinde cu ce te-ai taiat, daca este ruginit sau nu.

| yubyta123 a răspuns:

Daca iti dai cu apa oxigenata nu ti se infecteza, te protejezi la deget si nu cred ca vor fi probleme

| Ionucaaa a răspuns:

Trebuie tratat. Du-te la medic!

| Flory1999 a răspuns:

Daca este sa o bandajezi sa nu intre mizerie, praf la rana nu es infecteza.

| Ana22229 a răspuns:

Da bine inteles pune un plasture sau daca e mare panseazate

| xMeAndMySelfx a răspuns:

Se poate infecta dati cu rivanol.

| Ioanaksb a răspuns:

Daca te speli des, dai cu apa oxigenata sau cu betadina si apoi cu rivanol nu.Pe scurt nu o neglija si va fi bine.Totusi nu strica sa dai si pe la doctor.

| C0sminn a răspuns:

Da-te cu spirt sau vin. spala bine rana sa nu se infercteze. Daca obiectul cu care te-ai tait nu era curat..de ex ruginit sau stiu eu ce, du-te mai bine la un medic sa-ti faca injectie.Dar daca te-ai dat cu spirt imediat dupa si obiectul a fost un "cutit de bucatarie..etc...ai putine sanse sa se inecteze.
Doar adauga un plasturewinking
PS: ti-am dat add pe fb sa-ti vad poza laughing cu ocazia asta am abut motiv laughing

| Madyyk_Nicoletta_1933 a răspuns:

Nu doar iti creste o alta mana rolling on the floor)

| LumeaDura a răspuns:

Da se poate daca nu ai grija trebuie sa-l badajezi si sa astepti pana se mai vindeca dar mai intai pune rivanol apoi badajeaza

| Dariia21 a răspuns:

Daca te vei duce la doctor cu singuranta nuhappyDar daca te vei trata de capul tau posibil ..sa te infectezi. oricum cea mai sigura varianta e sa contactezi un doctorhappy

| Mari98 a răspuns:

Daca o dezinfectezi bine nu se va infecta, mai ales daca o cureti cu rivanol sau apa oxigenta, iar apoi sa o bandajezi bine!
dar ai mare grija cu ea.ok?

| Lorys a răspuns:

Da era curat cu ce m-am taiat era o lama noua! insa la medic nu pot merge pentru ca nu vreau ca sa afle mama sad