| DinDej22 a întrebat:

Heii TPU. Vreau sa imi albesc dintii cat mai repede ( cu ajutorul pastei de dinti) Ce pasta de dinti este mai buna? Momentat folosesc Colgate Total si Colgate advanced white. Promite o albire vizibila in 14 zile. True? Daca nu ce alta Pasta de dinti pot folosi? Funda la cine are cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna!

Iti recomand sa iti faci o curatare profesionala a dintilor intr-un cabinet stomatologic. Atentie, nu ablire, pentru ca aceea poate intr-adevar sa erodeze smaltul si sa duca la sensibilitatea dintilor.
Iti recomand sa faci un air-flow (costa in jur de 100-150 de lei). Este o curatare a danturii cu un jet de apa si bicarbonat de sodiu. Chestia asta indeparteaza petele de pe dantura si duce dintii la culoarea naturala a lor. Daca ai piatra pe dinti, trebuie sa faci si detartraj. Te poate costa cu totul 200-300 de lei, depinde de cabinet si de promotie. De aici poti continua cu intretinerea culorii si eventual cu aplicarea pastelor de dinti pentru albire. happy

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)Vezi ca si pasta de dinti este criticata.
Mai bine incearca cu cevas trucuri naturale.
Patrunjel/bicarbonat.
http://homebeautywithcrystyn.blogspot.ro/......cu-10.html
O zi buna:)

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

Adevărul este că numai reclama este de ele. Sunt bune cele Colgate dar nu excelează. Dacă chiar dorește o albire adevărată ca lumea trebuie să se ducă la stomatologie la o albire profesională. În reclame, ei doar vor să își vândă un produs și să obțină profit cât mai mare. Deja raportul-calitate/preț este cam inexistent la foarte multe produse de igienă.

| caramela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Cred ca daca am avea buget disponibil, toata lumea ne-am duce si nu am mai cauta produsele naturale.
Asa ca, apelam si noi la ce ne permitem.
O zi bunahappy

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

O zi bună și ție și însorită happy
Oricum răspunsul tău este foarte bun. Sunt leacuri băbești care dau roade ca acesta cu bicardbonatul de sodiu. Dar cum spunea și angycut nuanța diferă de la om la om, are dreptate, mențiând o igienă corespunzătoare e în regulă. Succesuri!

| caramela a răspuns (pentru Anonimuserr):

Depinde in mare parte de gena omului.
Tatal meu ( fie-i tarana usoara) se spala doar cu sare ( rar) dar avea o dantura impecabila! si a si fumat...
Deci, gena face diferenta!

| Anonimuserr a răspuns (pentru caramela):

Da, foarte corect. Fără doar și poate. Ai mare dreptate. De parcă înainte exista pastă de dinți... la țară în mediul rural. Genetica are o foarte mare influență asupra organismului. Este foarte importantă. DEpinde de cum ți-e scris de sus. Unu fumează 5 ani și are BPCO și altul fumează 60 de ani și n-are nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nuanata dintilor difera de la om la om.
Nu prea cred sa existe paste de dinti care sa garanteze albirea dintilor
Mai bine este sa pastrezi o igiena corespunzatoare, si sa eviti ceea ce ar putea duce la ingalbenirea lor.
Mai degraba mergi la un dentist.

| Anonimuserr a răspuns:

Colgate Advanced White
Dar și Sensodyne este foarte bună.
Să știi că nu trebuei să crezi în reclame. Dacă vrei o albire profesională du-te la stomatologie.
Ce am spus mai sus sunt bune dar nici pe departe de o albire profesională într-un cabinet dentar.
Deci nu mai credeți în toate reclamele. Ele au un singur scop, acela de a face profit compania X.

| AliGab a răspuns:

Albirea profesionala a dintilor iti poate provoca probleme cu smaltul dintilor. Ai grija

| DinDej22 explică (pentru AliGab):

Stiu, de aia incerc prin metode mai,, Casnice''

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| malvinacroft a răspuns:

Cele mai bune variante care nu implica dusul la dentist nu sunt pastele de dinti si in nici un caz Colgate (nu cunosc pe nimeni care chiar sa isi fi albit dintii cu Colgate) sunt: carbunele medicinal (il scoti din capsula si te speli pe dinti cu el) sau praf de turmeric. Cel putin la carbune, dintii se albesc instant, si daca te speli de cateva ori pe saptamana, si raman albi un timp mai indelungat.

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| Alexutza1712 a răspuns:

Eu folosesc Himalaya Mint Fresh. Este foarte buna si apar schimbari in timp foarte scurt. Pentru mai mult ca sigur un rezultat bun poti folosi periile elecrice Oral-B. A mea nu e cea mai avansata, dar ajuta foarte mult. Sfatul meu?! Daca iti cumperi, evita periile cu capul dreptunghiular. Sunt aproape la fel ca periutele manuale.