| Deeede a întrebat:

Heii TPU :**vreau si eu niste diete. puppy dog eyes care au dat rezultate, m-am saturat de kg in plus:-s tin sa spun ca ma apuc si de un sporbig grin(inca nu m-am hotarat ce sport). Niste sfaturi despre diete.in cat timp ati slabit?:*dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sportul contează doar 30%, alimentaţia corectă e cheia succesului. Trebuie să renunţi la prăjeli, grăsimi, dulciuri şi băuturi acidulate. E important să iei trei mese principale, la ore fixe, şi două gustări. De exemplu, la micul dejun (07:00-08:00), poţi mânca două felii de pâine neagră prăjită cu puţin unt şi o cană de lapte sau de ceai, sau două banane, un iaurt cu biscuiţi, fructe uscate. Pe la ora 11:00, poţi lua o gustare, cum ar fi un fruct, sau o prăjiturică micuţă de maxim 100 kcal, un baton Fitness sau biscuiţi Belvita. La prânz (12:30-14:00) trebuie să mânânci consistent, ca de exemplu peşte la grătar cu legume, supă, piure de cartofi cu salată de varză, cartofi copţi, ficăţei de pui fierţi, piept de pui la grătar sau fiert, iaurt degresat (la LIDL sunt foarte bune). Apoi, iei următoarea gustare pe la ora 15:00-16:00, care trebuie să fie asemănătoare cu prima (din alimentele pe care ţi le-am enumerat). La cină, (18:00-20:00), poţi mânca pilaf, sau piure de cartofi, peşte cu legume, cam la fel ca şi la amiază. Bea zilnic minim 2 litri de lichide, indicat ar fi apă plată cu lămâie sau ceai, ţine-te şi de sport, şi cu siguranţă vei vedea rezultate.

Toate cele bune!

| Everestcompany a răspuns:

De ce vrei sa slabesti? Cine te place te place cum esti, fara sa iti ceara sa te schimbi si fara sa iti dea voie sa te schimbi. Crezi ca tori barbatii vor femei 90-60-90?

| Deeede explică (pentru Everestcompany):

Vreau eu sa ma simt bine in pielea mea.:*

| Everestcompany a răspuns (pentru Deeede):

Fii tu insuti. Fii mandra de tine si de ceea ce esti.

| MrNobodyy a răspuns:

Cel mai bun sfat este fitnessul.

ACTIVITATILE FIZICE SI CALORIILE PIERDUTE PE ORA:

alergat (10 km/h) - 900
inot (viteza medie) - 270
tenis (simplu) - 400
schi fond - 700
mers pe jos (5 km/h) - 200
ciclism (10 km/h) - 240

Asta te poate ajuta. Şi altă chestie cu dieta. Aici este în funcţie de metabolism. Încearcă să mănânci mai puţin decât de obicei. Adică să mănânci puţin şi des. Din 3 în 3 ore. Dar puţin. Mai exact, mănânci un sandwich şi o salată, mai stai 2-3 ore mănânci iar. Dar să consumi puţin.
Uite ce alimente îngraşă : Sucul de fructe, untul, alimentele prăjite, cerealie rafinate, dulciurile, cartofii, grăsimile trans, carnea procesată, carnea roşie neprocesată, băuturile carbogazoase ce au adaos de zahăr, chips-urile din cartofi, cartofi prăjiţi. Cel mai bine e să mănânci alimentele ce conţin puţine calorii. Uite un site care ţi-l recomand :3 : http://www.fitbody.ro/sfaturi-esentiale-pentru-slabit-rapid-si-sanatos.html

| MariaBoomBonik a răspuns:

Poți încerca sa alergi câțiva km dimineața sa începi sa mănânci mai sănătos sa bei 2litri de apa de zi si sa mergi la sala.si dacă pot sa îți mai zic ca somnul in exces nu ajuta la a avea o silueta de invidiat.si ar mai trebui sa renunți si la mâncatul dupa ora 6 seara.
Sper ca răspunsul meu ți-a fost de ajutor

| Toni01 a răspuns:

Eu nu sunt gras dar sa faci sport este cel mai sanatos lucru si poti sa si slabesti! Uite un sport minunat Atletismul.Alearga vreo 30-40 minute pe zi. big grin