| PapusaDeMetal a întrebat:

Heiiiii TPU ..Ma numesc Cristina si am 11 ani si jumate. Vreau sa ma lamuresc cu ceva...Am sani dezvoltati si ma dor,am cosuri,uneori ma doare burta,am par pubian, par la subrat, si ce e cel mai important este scurgerea(secretia) vaginala! Secretia o am cam de 1 an, Si celelalte de 1-2happy Si nu stiu daca imi poate veni.Sunt tare curioasa.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns concret.Si sa ma lamuriti despre ce inseamna.Si,va rog fara raspunsuri prostesti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Da, urmează și ea, dar nu trebuie să te grăbești.
De celelalte, ești prea mică să te gândești de pe acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu e nimic anormal.
Ciclul menstrual poate incepe oricand intre varsta de 11-16 ani.
Numai corpul tau poate decide momentul primei menstruatii.
Te pup!

| PapusaDeMetal explică:

Pai...Faza e ca eu sunt tare mica in inaltime.Cea mai mica din clasa..Sunt intra5a.Si cand m-am dus la doctorita pentru analize in crestere, m-a verificat la sani si la partea sensibila, si a spus ca sunt dezvoltata pentru inaltimea mea, si ca daca ar veni pe acum, peste 2-3 ani se vor inchide oasele si nu voi mai creste...Si mi-a sugerat un sport. Dar in fine, va rog sa imi mai raspundeti cu claritate la intrebare.Dar uitati messul meu: kitty_steluta@yahoo.com as vrea sa ma contactati ca sa ma mai lamuriti.Merci pentru raspunsuri sunt destul de bunebatting eyelashes