| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor sa stiti ca nu vreau sa imi ziceti chestii de genu "e mai bine fara" asa ca daca vreti sa ziceti asta mai bine nu comentati...
am 11 si in ultima luna am crescut vreo 3, 5 cm ceea ce e o minune prin faptul ca in momentul asta am 1, 43...LA 11 ANI! si continuand am sanii destul de dezvoltati (fata de cele din clasa mea care dupa ce ca au 12 ani, au sunci, nu sani), am destul par pubian, nimic la subrat, secretia vaginala o am de acum 2 ani si ceva si am mai multa pofta de dulciuri dacat am avu vreodata... de saptamana trecuta m-a durut putin burta, dar nesemnificativ aproape, si au inceput sa apara cosurile, dar nu multe. Deci dupa toate asta credeti ca o sa imi vina in curand prima menstruatie sau nu? PS: mi-e rusine sa o intreb pe mama pentru ca atunci cand i-am cerut prima bustiera a facut crize.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama ta înainte de toate, să nu mai facă crize, cu ea trebuie să discuți aceste aspecte care duc la modificările fiziologice!
Menstra vine între 12 și 14 ani, acum vei vedea când apare.
Nu este frumos din partea ta să fii atât de mândră față de celelalte fete din clasa ta, sunt mai împlinite pe șolduri, etc.
Pa, pa.

| cookie01 a răspuns:

Statistica spune ca menstruatia apare la fete intre 11 si 16 ani, deci tot ce e posibil sa vina. La unele fete le vin chiar si la 10, mai ales la cele dezvoltate. Aparitia abundenta a cosurilor este un semn inainte de a veni menstruatia (la majoritatea). Daca de la mama ta nu te poti informa, intra pe noifetele.ro, unde iti zice tot ce trebuie sa stii despre prima menstruatie, si numai. Iti dau si un link http://www. noifetele.ro/menstruatia-adolescentei/schimbari-in-corp-in-timpul-maturizarii/

| lizucalisuca a răspuns:

E foarte posibil sa iti vina in curand, fii pregatita. Insa in afara de asta ai putea avea mai multa consideratie fata de celelalte colege sau risti sa fii urata de toata lumea oricat de mari ai avea sanii si oricat de inalta si frumoasa ai fi! Grasimea nu e o rusine! Mult mai urat decat sa fii gras e sa ii insulti sau subapreciezi pe altii datorita felului in care arata!

| LOLtoU a răspuns (pentru lizucalisuca):

Stiu stiu... chestia e ca nu sunt inalta si nu insult fetele mai plinute sau ceva laughing adica una dintre prietenele mele cele mai bune are mai multe kile decat soramea... care are 16 ani. si nu o invinuiesc pentru asta. e oricum treaba ei si nu am cum sa o ajut in privinta asta, pentru ca eu am 30 kile asa ca ar trebui sa ma uit mai intai la mine

| Lacra001 a răspuns:

Secretia vaginala se opreste la varsta de 13-14 ani (asa am auzit) deci trebuie sa iti vina prima menstruatie dupa 2 sau 3 ani de cand ai secretia si te poti astepta dar in legaura cu bustiera e ceva si menstruatia e un lucru mai delicat asa ca trebuie sa discuti cu mama ta inainte sa iti vina prima menstruatie pentru ca nu are motiv sa faca crize cand discuti asta.trebuie sa fii oricand pregatita cu un absorbant la tine in ghiozdan sau undeva unde nu se vede big grin FUNDA?