| Anon0907 a întrebat:

Helău.vreau să spun că am 14 ani, sunt clasa a 8a și am "bulane" ca să zic așa si burtică. Aș vrea să slabesc pana vara asta. M-am gandit sa merg la sala insa nu stiu daca e o idee foarte buna. Pot sa spun ca acasa oricum nu pot face. Nu ma pot tine de exercitii. Am facut exercitii pentru abdomen cam 2 luni dar nu au dat rezultate. De aia as vrea sa merg la sala, unde am instructor si imi spune ce sa fac, acolo de voie de nevoie trebuie sa fac. Mai vreau sa mentionez faptul ca am 1.74 si 60 kg. Stiu ca e bine dar vreau sa scap de asa zisele bulane si de burtica. Si mai vreau sa spun ca nu ma pot abtine de la dulciuri, oricat incerc. Si eu nu pot face mult sport, mi se face rau din cauza anemiei. Totusi vreau sa reusesc cumva sa imi indeplinesc "visul".
Va rog, orice sfat e binevenit. Dau fundă ☺

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Eu zic in primul rand sa-ti faci niste analize si sa-ti rezolvi lipsurile din corp care duc la anemie. Apoi, incearca sa-ti potolesti nevoia de dulce cu ingrediente mai naturale precum fructele sau mierea si in rest evita alimentele nocive.
Da, cel mai bine e sa mergi la sala, eu zic ca te si ajuta pentru anemie pentru ca miscarea este benefica organismului. Daca chiar nu poti la ritmul in care te pune, spune-i instrunctorului ca ai probleme cu anemia sa te lase mai usor.

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru inceput este suficient sa eviti sucurile si prajiturile din comert.
Fara vointa nu faci nimic in viata.
Cand lasi instinctele si poftele sa te conduca te indepartezi de natura umana catre cea animala, chiar daca societatea consumista este de alta parere.
Anemie ai din cauza zaharului in exces.
Un litru de suc are 150de g zahar.

Răspuns utilizator avertizat