| Feyenooord666666 a întrebat:

Heliobacter Pylori de la apa de robinet se poate oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, helicobacter pylori nu se ia de la apa de la robinet.
Daca ai HP mergi al un medic internist si iti da tratament complet, care te vindeca intr-o luna de aceasta bacterie, care netrata duce la ulcer si apoi la cancer de stomac si moarte.

| Feyenooord666666 explică (pentru Violleta2022):

Sunt sub tratament.

Multe persoane au aceasta bacterie fara sa isi dea seama.

Daca ai ulcer il vei resimtii, eu nu am avut niciun simptom.

Cancer la stomac se face doar in cazuri foarte rare.

Si in alte tari, Irak de exemplu s-au gasit urme de helicobacter in apa potabila.

| gabicoo a răspuns:

Doar dacă apa e infestată cu materii fecale!
În România e posibil!

| Feyenooord666666 explică (pentru gabicoo):

Am cana cu filtru, da nu stiu daca e de ajuns.

| gabicoo a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Cel mai sigur e să fierbi apa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

rolling on the floor

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

What is so funny?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feyenooord666666):

N am voie sa rad, amice?

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

Rade altundeva, este o intrebare normala.

In unele tari s-a gasit in apa potabila urme de helicobacter.

Si la noi este posibil...