| SaveTheNature a întrebat:

In cazul infectiei cu Heliobacter Pylori cum ne putem da seama daca e la inceput sau daca boala a evoluat?
Valoarea la mine este 3.61 in conditiile in care valorile normale sunt intre sad 0, 0 si 0.9). Pana la ce valori poate ajunge la cei grav afectati. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are legatura cu gravitatea sau evolutia bolii. Dozarea se refera la anticorpii impotriva Helicobacter pylori si reprezinta modul in care organismul tau a raspuns la infectie. Am vazut pacienti care avea valori de cateva sute. Pur si simplu, organismul lui a reactionat mai intens, dar asta nu inseamna nimic in realitate

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! Pot consuma macar iaurt in perioada asta sau taie efectul antibioticelor?( ca in rest mananc numai legume fierte, fructe slab acide si carne fiarta -dar fara porc. Eu mi-am luat si un hepatoprotector (Fosfolipide Esentiale) ca tin la ficatul meu.
Dupa ce rezolv problemele astea 2 candida si pylori, o sa rasuflu usurat.
Am 1 saptamana deja de cand scuip incontinuu puroi din adancul gatului (de undeva din zona pieptului ).-probabil din trahee sau esofag sau poate si de la laringe.
Cu fiecare informatie de la tine sunt mai linistit si mai stapan pe situatie, si mai increzator in sansele de vindecare, ca din cate am auzit sunt sanse sa nu te vindeci din prima.
Oricum doctorul mi-a spus ca semnul bun e ca nu am inca simptome la stomac -semn ca nu sunt foarte afectat de pylori.
Orice informatie a ta ma ajuta.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Fosfolipidele nu sunt deloc recomandate in aceasta perioada, asa cum ti-am zis, daca vfrei un hepatoprotector poti lua silimarina, nu altceva.
poti manca lactate dar nu la aceaesi masa la care iei antibioticul. poti avea un regim normal, poti manca legume si carne slaba inbusite la cuptor fara ulei sau facute pe gratar, nu e nevoie sa tii regim atat de strict.
traheita/bronsita pe care o ai va trece si ea, nu te ingrijora. infectia asimptomatica cu Helipcobacter nu este de obicei grava, deci este un semn bun.
nu mai lua fosfolipide, o sa-ti faca rau si incearca sa mananci un regim normal.

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nasol, ce să zic, multă sănătate, am tot citit postările tale și am văzut că te lovești de multe probleme.

| SaveTheNature explică (pentru Azµre):

Multumesc. Desi am si Candida Si Helicobacter pylori nu ma ingrijorez pentru ca le-am descoperit la timp. Sunt constient de ele si stiu ca descoperite la timp pot sa le consider niste probleme minore. Bine ca nu e ceva mai grav, bine ca sunt tratabile.
Multumesc pentru incurajari.

| Azµre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tocmai, ține-te de tratament! O să fii bine! Ești cu capul pe umeri știu că vei face ceea ce trebuie nu vei sta ca alții!
Numai sănătate!