| DeeaPustoaica a întrebat:

Hello.am mai pus o asemenea intrebare dar incep sa ma ingrijorez. Am aproape 14 ani si sunt mica de statura, 1.55 (mama are in jur de 1.62 si tata 1.78) si ma dezvolt foarte greu. Sper ca nu am o problema hormonala cu tiroida.mama are probleme cu tiroida dar ea s-a dezvoltat mult mai repede si cam pe la 13-14 ani i-a venit menstruatia. Sanii mei sunt foarte foarte mici, nici nu au o forma prin bluza. Sunt dezvoltati catre exterior, sunt rotunjiori si frumosi dar catre interior se indreapta. Aa am uitat sa spun ca am in jur de 40 kg. Sa revin la sani. Mi-au inceput a creste acum 1 an jumate cam asa si avanseaza dar foarte greu. Ce se intampla cu mine? Mi-e teama.In rest sunt foarte frumusica. Sincer tongue Sfaturi ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca esti bine din toate punctele de vedere, am verificat BMI-ul tau si rezultatul este ok, uita-te si tu aici:
http://www.mypyramid.gov/......sults.html
Pace!

| Derye a răspuns:

Okay, iti raspund printr'o concluzie logica: la ce varsta se termina cresterea? La 18-19. Ai ajuns la 18-19 si ai 1, 55?

| andradat a răspuns:

Daca oricum te iubesti atat de tare si te vezi foarte frumusica de ce te ingrijorezi atata? laughing)))))))))))

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Nu ai nici o problema scumpa stai linistita.nu esti mica la 14 ani.eu mai am 3luni si implinesc 16 ani si sunt doar cu 4 cm mai inalta ca tine am fete in clasa cat tine.asa ca stai calmahee hee nu ai nici o problema.mai ai atata timp sa cresti:* la inaltimea ta ar trebui doar sa ai mai multe kg...deci mananca mai multhee hee asta ar fi singurul sfattongue

| eeleeeeeeeelllll a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul sau! happy stai linistita eu la 14 ani aveam 1, 72 si avem sanii chiar foarte mari, iar verisoara mea avea aceeasi situatie(sa nu ii spun problema) ca a ta! dar acum suntem cam la fel la inaltime si forme! happy
stai linistita, toate la timpul lor! happy

| SickOfWriting a răspuns:

Cam aceeasi problema am si eu de fapt este identica, dar nu-mi fac probleme adica matusimea s-a inaltat abia in a 9 a de nu o mai cunosteau colegilaughingCat despre menstruatie daca nu ti-a venit stai calma o sa-ti vina, dar oricum nu cred ca esti dornica de aceea schimbarehappyEu nu am si sincer chiar ma mandresc adica cand trebuie sa merg la plaja, in tabara, la strand sau la intalnire nu stau sa ma gandesc daca pica chiar atunci surprizahappySi in plus toate colegele ma invidieaza ca nu mi-a venitlaughing si sincer nu-mi dau seama de celaughing

| Florynushaaa a răspuns:

Stai linistita draga, nu te speria.inaltimea nu`i o problema la varsta ta. unii se dezvolta mai greu, altii mai usor. iar cu menstruatia nu te stresa happy Ginecologii spun ca ciclul este normal sa apara in perioada 8-18happy Deci mai ai timp happy Dar ai putea sa mananci putin mai mult...si sa depasesti 40 de kg, ar fi perfecthappy Sper ca te-am ajutat:*