| Karbox a întrebat:

Salut.Am un prieten (17 ani) care are multiple probleme de vorbire. Si se chinuie din greu sa evite acele cuvinte care contin literele/grupurile de litere pe care nu le poate pronunta.

Deci el spune aşa:
In loc de :

ge = je
gi = si
ce = şe
ţ = s
Si este şi RR- it.(Spune R-ul prea intens...)

Câteva propoziţii pe care le spune greşit datorită vorbirii:

Dasimi douâ hârtii ijienişe. (Daţimi două hârtii ijienişe)
Şe faşi? (Ce faci)
Am şinşi jeamuri. (Am cinci geamuri).
Am nimerit sinta. (Am nimerit ţinta).

*Are 17 ani, la logoped a spus ca a fost când era mic,nu ştiu cât de mult s-a ţinut,dar dupa cum se vede nu s-a rezolvat.

Înca ceva,daca se poate sa imi spuneţi cum se numeşte această problemă.

*E cel mai bun prieten al meu din clasa a I -a şi vreau sa îl ajut cum pot,macar să afle cum se numeşte ce are el.

El spune ca are un dinte din faţă inclinat spuţin spre limbă şi cand pronunţa cuvintele simte cum limba se atinge de acel dinte si crede că din această cauză are problema asta.

(Nu ştiu cât de adevărat este pentru că el si când era mic avea problema asta, si atunci nu cred ca avea acel dinte strâmb.)

Poate mă ajutaţi cu nişte sfaturi, ce exerciţii să facă.

Mai are vreo şansă să rezolve problema la 17 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| robroy a răspuns:

Sa incerce sa citeasca mult, si sa asculte la casti gramatica romana, e vorba si de psihic.

| poii a răspuns:

Si eu sunt la fel eu am incercat sa citesc carti multe cu voce tare ca sa ma obisnuiesc sa vorbesc bine si sa nu mai vb '' pocit "