| theeuroboy a întrebat:

Hello. Am o nelamurire in legatura cu serviciile medicale dupa incetarea contractului de munca. Ma pot opera de hernie inghinala dupa demisia de la locul de munca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Normal ca poti, insa daca nu mai ai asigurare medicala (privata) o sa trebuiasca sa platesti integral operatia.

| Porcusorul a răspuns:

Exista si posibilitatea sa cotizezi la CAS fara sa fii angajat, ramanand acoperit pentru astfel de interventie. Suma nu este foarte mare, cred ca e undeva la 60 lei/luna. Suna la CAS si vezi care e procedura in cazul in care nu muncesti, dar vrei sa-ti pastrezi statutul de asigurat.