| johnkenedy a întrebat:

dacă eu am cerut demisia, dar încă nu am semnat încetarea contractului de munca, și nu merg la job, dar nici in perioada de preaviz, ce pot sa pățesc? Bani nu mai trebuie sa iau pe ceea ce am muncit pana acum pentru ca am luat deja salariul. Încetarea contractului de munca din motive disciplinare pentru faptul ca nu am mai mers la lucru, dar nici in perioada de preaviz, se arată asta in dovada demisiei? Ce am de pierdut dacă se întâmpla asta?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul ca nu respecti perioada de preaviz, desi angajatorul iti cere asta, iti va desface disciplinar CIM pe motiv de absente nemotivate.
Aceasta iti poate dauna la o noua angajare, mai ales daca noua firma iti cere recomandare de la locul de munca anterior, de regula nici un angajator nu vrea salariati indisciplinati.

| Blueberry8 a răspuns:

Pai,si eu mi-am dat demisia si nu m-am mai dus in zilele acelea de preaviz, pentru ca nici nu vroiau sa imi accepte demisia. Eventual iti pot face ei demisia aceea cu litera sa nu te mai poti angaja pe undeva, dar posibil sa nu isi bata capul.

| johnkenedy explică (pentru Blueberry8):

Ok, eu mai trebuie sa merg inca 2 zile la lucru, dupa care sa imi fac cererea de demisie, daca nu merg nici in astea 2 zile la lucru, ce pot pati? Si daca imi trece aceea litera, nu ma mai pot angaja niciunde?

| TheGentleman a răspuns (pentru Blueberry8):

Ce e aia „demisie cu literă"? Fii mai explicită!

| Liviu a răspuns (pentru TheGentleman):

E de pe vremea lu impuscatu, Demisie cu litera se refera la desfacerea contractului de munca cu litera I(i) de la indisciplinar.

| Blueberry8 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ti-am spus.Nu te mai poti angaja.

| Blueberry8 a răspuns (pentru Liviu):

Mna,eu stiu de cand mi-am dat eu demisia, long time ago happy. Daca nu mai este, numai bine.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Tine-te de munca in perioada cat ai preaviz. Ai niste obligatii prin contract pe care e normal sa ti le duci la indeplinire. Dar strict cat e programul de munca, cat scrie in fisa postului etc.

| popM188 a răspuns:

Daca angajatorul are prejudicii din cauza neprezentarii tale la munca se poate intoarce impotriva ta sa ti le ceara. Pe cale legala.
Intre voi este un contract, de munca, in care ambele parti au drepturi si obligatii. Tu sa muncesti, angajatorul sa te plateasca pentru munca ta. Tu zici ca te-a platit in avans, deci tu ai o datorie fata de el.
Cel mai in regula este sa discuti cu ei si sa inchideti contractul. Dragoste cu de-a sila nu se poate si o stiti amandoi asta.
Daca, de exemplu, prin munca ta se opreste o instalatie sa spunem si angajatorul are o dauna el ti-o poate imputa.
Contractul va inceta in baza demisiei tale. Dar daca este o procedura in curs pentru motive disciplinare care sa se incadreze in termenul tau de preaviz se poate inchide contractul de munca si pe motiv disciplinar. E mai greu pentru angajator dar nu e imposibil. Depinde cat de tare l-ai suparat si cum sta cu termenele legale.
De renuntat la perioada de preaviz doar angajatorul are posibilitatea asta. Deci el poate fi de acord cu demisia ta din momentul in care o depui.
Cu alte cuvinte ai o datorie fata de el pe care daca nu ti-o achiti iti asumi si posibilele consecinte.

| johnkenedy explică (pentru popM188):

1: Nu m-a platit in avans, am spus ca am luat salarul deja pe luna trecuta muncita, si de cand mi s-a dat salarul nu am mai lucrat nici o zi pentru ca am fost liber.
2: Nu exista nici o procedura in curs pentru motiv disciplinar impotriva mea, nici macar nu sunt in preaviz, doar am comunicat verbal ca vreau sa imi dau demisia.