| Cristinell90 a întrebat:

Help mi-am dat dat demisia de la locul de munca dar imi spune ca trebuie sa astept decizia de incetare a contractului individual de munca.Problema e ca mi-am gasit de munca in alta parte ma afecteaza cu ceva aceasta decizie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ti-au solicitat sa respecti perioada de preaviz.
Poti sa n-o respecti dar, in acest caz, poate sa-ti desfaca disciplinar contractul de munca, pentru absente nemotivate.
Nu stiu daca o sa te afecteze sau nu, depinde cum o sa priveasca noul angajator sanctiunea disciplinara, s-ar putea sa nu fie prea incantat. Vorbeste cu acesta si vezi ce zice si, in functie de aceasta, poti lua o decizie.

| Cristinell90 explică (pentru Ioandelasal):

L-am anuntat cu o seara inainte ca nu mai vin si am scris cerere de demisie pe care i-am dat-o plus ca le-am predat uniforma.Nu se mai pune problema de preaviz!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristinell90):

Tu nu o pui, dar angajatorul o pune? Ce scrie in contractul tau individual de munca?
In orice caz Codul muncii, rep. in 2011, prevede preavizul, chiar daca nu este prevazut in contract si angajatul este obligat sa-l respecte, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii si a contractului de munca trebuie sa-ti dai demisia cu 20 de zile inainte in funtcii mici si 45 in cele de raspundere. La intelegerea ambelor parti se poate face incheierea contractului si la zi dar daca ei nu vor te pot urmari in instanta pentru daune.

| Cristinell90 explică:

Mi-am dat demisia fara preaviz dar mi-au spus sa astept decizia incetari contractului de munca