| Emy52 a întrebat:

Hello fetele!
FUNDAAA!
Am nevoie de niste sfaturi va rog.
In primul rând, am niste unghii cam mici. Nu sunt genul acela, roase până în carne, dau nu sunt atât de lungi precum îmi doresc. Nu stiu dacă are relevanță dar le rodeam când eram mică, acum vreo 6-7 ani...

In al doilea rând, nu foarte fragile. Eu incerc sa le las puțin mai lungi in speranța că, în timp, se vor,,prinde" dar se rup prea ușor și durează până se regenerează, mai ales daca se rupe strâmb sau pe straturi.

Revenind, am nevoie in primul rând să îmi spuneți ce as putea face sa fie mai lungi, sa se,, prindă". Trebuie o cremă ceva, o procedura? Chiar nu știu

Și apoi daca îmi puteți spune cum sa le întăresc natural, sa nu mai fie atât de Fragile pentru că nu aș vrea să le dau cu tot feluri de lacuri

(PS: sper că am nimerit categoria, deși nu sunt sigură)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În primul rand da, poate sa aibă legatura rosul lor cu faptul ca sunt asa mici.Plus ca mai e și dimensiunea mâinilor, dacă ești mai micuța, mai firava logic ca nu poți avea unghii mari și latoase.

Treaba cu unghiile rupte mai poate fi și din lipsa de calciu.Fi atenta dacă nu îți ies uneori și pete albe pe ele, sau dacă nu ai pielita din aia dureroasa pe lângă unghii ca și asta e un semn de lipsa de vitamine.
Asa ca încearcă sa mănânci lactate și poți chiar sa iei calciu efervescent măcar.

Poti încerca să îți cumperi de la o marca bună un întăritor (incolor) de unghii și sa te dai frecvent pana cresc mari.Eu foloseam și ca baza când îmi făceam unghiile cu lac.
Iar dacă nu funcționează nimic, încearcă un salon.

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa ai o alimentatie echilibrata in primul rand. Unghiile si parul isi iau vitamintele din alimentatie.Pentru unghii care nu se rup asa usor ar trebui sa consumi omega 3 care se ia din peste (somon, macrou, pastrav), fructe oleaginoase (nuci, seminte de in, chia), dar si din oua, soia, ulei de peste sau de in.Vitaminele din exterior sunt doar un boost si nu stiu cat e de ok sa le iei asa de capul tau.Proteinele iarasi nu trebuie sa lispeasca.

Daca iti tai unghiile si le pilesti intr-o maniera necorespunzatoare, iarasi se vor distruge mult mai usor. De exemplu, pilirea se face intr-o singura directie, niciodata in stanga dreapta (ambele directii, cum vezi prin filme/seriale).Dar ti-as recomanda sa tai cu unghiera la rotund cat poti, fara sa mai pilesti.Vei vedea ca in cateva zile unghia se va rotunji singura. Este important sa le tratezi delicat, asa cum trebuie sa faci si cu firele de par, de exemplu. La orice actiune mecanica agresiva (peria de par care rupe firele sau le agata etc), unghiile vor fi mai predispuse la rupere.

Lacurile sau ojele pentru unghii sunt adesea toxice. Daca totusi le folosesti, iti recomand sa le cauti cu aplicatia InciBeauty (pentru telefon). Scanezi codul de bare si iti ofera o nota, pentru produse, bazata pe lista de ingrediente si suma dintre ingredientele ok + cele toxice. Trebuie doar sa scanezi codul de bare, iar daca produsul nu e deja inregistrat in aplicatie iti poti inscrie tu facandu-i cateva poze si vei primi curand rezultatul. Nota maxima (cea mai buna) e 20/20. Cele mai bune ingrediente vor fi trecute cu verde, cele ok cu galben, cele toxice cu portocaliu si rosu.

| dullcat a răspuns:

Categoria potrivita e posibil sa fie si Beauty&fashion. Dar nu-i nicio problema.

| just4ubr2015 a răspuns:

Lasa-le sa mai creasca putin apoi du-te la o fata care pune unghii si fa un tratament la ele si puneti unghii cu gel da nu exagerat de mari

| dolceromania a răspuns:

Lasale sa crească natural, nu le da cu lacuri sau alte solutii

| Emy52 explică:

Sa mă întrebi iar cum folosesc capacul de la wc?

Eh, lasă happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emy52):

Te am intrebat si pe tine?laughing
Am uitat rolling on the floor
Dar vad ca nu vrei sa zici

| Emy52 explică (pentru anonim_4396):

Da, normal că nu zic

Ce sens are sa răspund la întrebări cam tâmpite (TPU scuzați exprimarea, nu găsesc alt cuvânt sa descriu asta) unor persoane necunoscute și aparent dubioase, cate te întreabă chestii din ce in ce mai intime încercând să intre în vorbă sub pretextul că te ajuta happy
Nu, mulțumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emy52):

Ai incercat sa pari prea inteligenta in acest raspuns...