| IsabellaMaria a întrebat:

Hello! happy Iau de 1 an anticonceptionale, si am impresia ca am luat in greutate din cauza lor, inainte de a incepe sa le iau aveam 47 kg si acum 52. De cateva zile mi-am luat ceai de slabit, ma simt foarte bine de la el, si de zilele urmatoare vreau sa ma apuc sa tin dieta cu lamaie. Am inceput sa fac si in fiecare seara miscare. Oare are ceva daca tin dieta si beau si ceaiul de slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nedelcu_Simona_1992 a răspuns:

Nu are absolut nimic, depinde ce anticonceptionale iei eu iti recomand Karissa sunt recomandate femeilor intre 18-25 de ani, si daca incerci sa nu mai mananci asa mult nu te mai ingrasi.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are nimic, dar practică și un sport și vezi ce calorii consumi.
Mare grijă că ceaiul dacă este laxativ/diuretic scade efectulul pilulelor, informează-te foarte bine.
Pa, pa.

| mymed a răspuns:

Nu e nevoie de o dieta drastica, doar sa fie variata si sa faci miscare.
http://mymed.ro/contraceptivele-ingrasa-nu.html

| Sentinel a răspuns:

Crezi ca anticonceptionalele alea iti fac bine asa luate intr-una? Mai documentati-va si voi si vedeti ce patesc femeile care exagereaza cu ele, prin cate chinuri trec sa poata face un copil.

| loveyouschatz a răspuns:

Normal nu ai voie sa te ingrasi de la ele. eu iau de multi ani si nu am pus in greutate. mergi la medic sa ti le schimbe

| Nedelcu_Simona_1992 a răspuns:

Atunci incearca sa schimbi anticonceptionalele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Anticonceptionalele administrate pe o perioada de 5 ani pot produce cresteri in greutate(dar asta depinde de fiecare organism cum reactioneaza) dar si retentie urinara.
ultimele formulari ale contraceptivelor contin si un diuretic pentru a combate retentia urinara.
Sunt medicamente care intereactioneaza cu contraceptivele unele au efect de supradozare sunt asa numitii inhibitori enzimatici de exemplu: grepfruitul, eritromicina, claritromicina, ketoconazol, itraconazol, cloramfenicol, omeprazol, ranitidina chiar si alcoolul in consum acut
Sunt alte medicamanete care asociate, produs efect de subdozare, scad eficacitatea contraceptivului cu risc de sarcina: fenobarbital, carbamazepina, rifampicina, gudroanele din fumul de tigara, alcoolul in consum cronic.
Multe ceaiuri de slabit au la baza efectul laxativ- purgativ (mai putin) in cazul asta contactul contraceptivului cu mucoasa intestinala este mai scurt, nu se realizeaza concentratiile optime in sange- un anume risc de sarcina.
Trebuie sa te feresti de efectul laxativ dar nu si de cel diuretic-acesta este binevenit.
Eu mai folosesc ca o metoda de protectie suplimentara, niciodata nu stii cand u loc accidente si o crema cu proprietati spermicide, antiseptice si ma ajuta si ca lubrifiant- se numeste Pharmatex.
sper ca ti-am fost de ajutor!

| Florina_Zaha-matioc_1981 a răspuns:

Dupa un an de zile trebuie sa faci o pauza de o luna de zile la pastile