| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello!

M am lovit la cap(am dqt cu capul de ușa) și acum mă simt moale și văd în ceața.
Când m-am lovit am amețit și se învărtea lumea cu mine.
Acum parcă văd puțin în ceața și îmi vine să vomit. S-a format un cucui in locul unde m-am lovit.

E ceva grav? Cred ca m-am și panicat puțin.
Nu a curs sânge și parcă mă doare puțin capul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in 30 minute nu inceteza simptomele (gura strambata, defecte de vorbire, ameteala, durere de cap, greata etc.) atunci trebuie chemata de urgenta ambulanta, cu mentionarea unei posibile afectiuni a creierului (AVC, Stroke)!
Ajungerea in maxim 3 ore la consult neurologic este vitala!
Dupa 3 ore pot ramane sechele, chiar definitive!

| darrio2007 a răspuns:

Pe vremuri era un film italian, „Toate mi se intamplă numai mie". Citind intrebarile tale, cred că ai fi fost personajul principal.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai ametit si ti-ai pierdut echilibrul sau nu ai fost atenta?
Pune o compresa cu apa rece la cap. Maine ar trebui sa te simti mai bine.
Daca obisnuiesti sa ametesti sau ai fost agresata fizic, atunci du-te la spital.pentru investigatii medicale.

| ReddY25 a răspuns:

Du-te la doctor cat mai curand posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune gheață pe locul unde te-ai lovit. Daca e la ceafa nu-i bine.Dar fruntea sau partea de sus a capului e rezistenta, n-ai patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usa aia e probabil dintr-un placaj foarte moale, ca asa se fac acum usile-din carton.Mai mult te-ai speriat.Nu cred ca trebuie sa suni 112.Inspira profund de cateva ori si vei fi bine.

| IceRope a răspuns:

Nu cred că site-ul ăsta este un cabinet medical, sau UPU.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, posibil să fie de la șoc amețeala, pune ceva rece și dacă te ține până pe seară ai putea merge la urgențe pentru un consult!