| sanitorii12345 a întrebat:

Salut,

Am 12 ani,
Ieri am cazut de pe niste scari pe spate si m-am lovit la cap un pic mai sus de urechea stanga si mai jos de varful capului.Am stat inconstient 1 min jumate- 2 minute.Eram ametit atunci si ma durea putin locul ala. Dupa vreo ora mi-a trecut durerea.Acum dupa ce am dormit ma simt bine ma mai doare putin capul cand ating locul ala, si sunt ca inainte, doar ca am un cucui.
Ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii tu ca ai stat inconstient numai 2 minute? Ai cronometrat? E posibil sa fi stat mai mult. Mergi unde a spus "suntserios". Exact acolo s-a lovit o verisoara de-a mea acum 20 de zile. Fara sa stie, a facut hemoragie interna, i s-a umflat foarte mult cucuiul acela, si pana sa vina salvarea a facut preinfarc.Sangele sa coagulat, nu putea nici macar sa ise ia sange la analize.In 24 de ore a murit la spital.Nu e de joaca, fugi la neurologie.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Faptul ca ai fost inconstient cateva minute poate indica prezenta unui traumatism cerebral (cucuiul e marca traumatica craniana). Ar fi bine sa mergi la camera de garda a unui serviciu de neurologie pentru o examinare CT. http://www.i-medic.ro/......cunostinta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fuga rapid, da rapid tare de tot la neurologie la consult. faptul ca ai fost incostient dupa o lovitura la cap inseamna traumatism cranian, nici nu ai idee ce sa intampla in capul tau. recomandat urgent o tomografie