| InoTkd95 a întrebat:

Hello! Peste 14 zile am un concurs de Taekwondo si in aceste 2 saptamani trebuie sa slabesc aproximativ 3 kg. Ce diete imi recomandati tinand cont ca fac antrenament in fiecare seara aproape iar sambata si duminica alerg dimineata? Multumesc anticipat. Dau funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Dar voi nu aveti un medic competent la voi la club?! El si antrenorul nu stiu ce sa iti recomande ca sa poti sa iti intri in categoria de greutate fara ca sa iti fie afectate capacitatea de efort si forta?! La ce clubul lui peshte prajit esti legitimat? Ce pot sa iti recomand? Mancare mai putina, dar cu continut caloric ridicat pentru sustinerea efortului si hidratare cat mai economica. Eventual treci pe perfuzii in loc sa mananci si sa bei laughing. Nu stiu cati ani ai si la ce nivel de performanta practici sportul, dar ai vazut (sau ai auzit) ce s-a intamplat cu Leonard Doroftei cand, aflat in pregatiri pentru meciul de centura mondiala, a fost nevoit sa slabeasca rapid pentru a putea intra in categorie : nici nu a fost in stare sa se prezinte la meci! Ai grija! Poti reusi sa slabesti 3 kg in 14 zile in conditii de efort fizic sustinut, dar te va costa. Te va costa ori prezentza la un nivel adecvat in competitie, ori sanatatea ta viitoare. Bafta!

| pushtius1 a răspuns:

Salut, pe mine m-au ajutat dietele care le-am primit de pe slabeste.n2.ro au fost foarte folositoare si mi-au fost de mare ajutor, poti sa slabesti si mai mult in cele 14 zile

| delia10 a răspuns:

Eu zic sa nu te infometezi incearca sa bei cam 2 l de apa pe zi si nu manca la ore tarzii daca chiar vrei un orar cauta pe ineternet si vei gasiwinking bafta