| Deidara554 a întrebat:

Cate saptamani este nevoie sa alerg in fiecare dimineata ca sa slabesc 5 kg?(plus exercitii seara)

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Pai daca nu mai mananci dulciuri, grasimi, paine alba si alergi vreo ora pe zi, plus exercitii seara, in vreo 2, poate 3 saptamani o sa dai jos vreo 5 kg!
Dar nu fa din asta o obsesie, adica fugi de placere, nu-ti fixa in cap telul de a slabi si mereu sa te sui pe cantar.
Lasa dulciurile, sucurile, grasimile si fa sport din placere, regulat si dupa aia nu o sa ai probleme cu greutatea.
Bea cantitatea necesara de apa pe zi, adica in jur de vreo 2, 3 litri.
Eu am slabit in vreo 2 saptamani si jumate, cam vreo 3 kg facand doar sala, adica trageam de fiare.Dar nu mancam dulciuri, paine alba, prajeli.Mancam carne, dar putina si in loc de dulciuri, mancam fructe : mere, pere, struguri! Ingrasa si fructele, dar putin!
Daca vrei sa slabesti repede si mult, ceea ce nu e indicat, mananca putin si des, dar nu carne, nu prajeli, nu ulei, nu paine alba etc.Numai salate, cartori fierti, gratar, legume!
Aaaa si nu uita sa elimini sarea din mancare, nu face bine, pentru ca retine apa in corp! big grin big grin
Mult noroc! big grin

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru N0xEterniS):

mananca putin si des,"dar nu carne". pai e bine sa manance si carne, in special cea de pui. big grin

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Degeaba alergi daca apoi bagi shaorma, chipsuri si ale chestii. trebuie si o dieta cat de cat echilibrata, alaturi de miscare.

| johnstone a răspuns:

Detalii precum varsta, sex, greutate si inaltime sunt necesare pentru o estimare cat de cat eficienta. Trebuie sa stii ca exercitiile cardiovasculare sunt de 2 feluri: 1. exercitii clasice (alergat, bicicleta, inot) cu intensitate medie spre scazuta; 2. exercitii de tip HIIT - intervale de intensitate maxima cu pauze. Personal iti recomand sa te axezi pe un cardio de tip HIIT. Alergi sprint 30 sec urmat de mers pe jos 30 secunde (stiu, ratio ideal este 1/2 dar avand in vedere ca esti abia la inceput e bine sa ai ratio 1:1). Acest tip de cardio nu acceseaza pe moment din depozitul de grasime dar iti ridica metabolismul astfel incat corpul va arde pe parcursul zilei. In al doilea rand. Poti sa slabesti apa, muschi sau grasime. Un kilogram de muschi are nevoie de 96 calorii pentru sustinere pe cand un kilogram de grasime are nevoie doar de 9 calorii pentru sustinere deci ATENTIE mare ..se poate sa dai jos din muschi daca nu te hranesti corespunzator. Iti recomand sa-ti planifici sesiunile de cardio in prima parte a zilei, sa mananci inainte (poti sa iei 2g de carnitina inainte de antrenament cu 45 minute) si sa-ti asiguri cel putin 1g de proteina / kg. In acest sens iti protejezi muschii iar tipul de antrenament HIIT nu iti ocupa prea mult timp dar are rezultate foarte bune.