| Aileen a întrebat:

Hello. Pt digestie, concentratul din otet de mere(capsule), a ajutat pe cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Inca nu am auzit despre asa ceva, dar, otet de mere in forma lichida, cam o lingura pusa intr-un pahar cu apa (sa zicem 200 ml.) servit cu niste minute inainte de a manca, sigur ajuta. Eu am folosit otet de mere in forma normala, nu concentrata.
M-a ajutat. Este ceva de moment. Parearea mea este ca trebuie luat zilnic o perioada, pentru a vedea efecte. Daca de exemplu, iei cateva zile si astepti ca problema sa se fi remediat, si sa nu te mai intalnesti cu ea mult timp, nu prea tine. Solutia este buna, doar ca - cel putin in cazul meu - a fost ceva de moment.
Daca iti da arsuri la stomac, poti manca ulterior popcorn (floricele) si/ sau biscuiti. Inlatura aciditatea.
Pentru digestie este foarte bine sa bei dimineata pe stomacul gol o cana cu apa calda (nu fierbinte) in care ai stors zeama de lamaie. Nu doar ca ajuta la digestie, dar luat perseverent, in fiecare dimineata, in timp topeste centrimetrii de grasime in cazul persoanelor supraponderale si elimina toxinele.
Am auzit ca este bine pentru digestie ca dimineata pe stomacul gol sa se manance un fruct - oricare tip.
Chiar si pe parcursul zilei, este bine sa bei apa calda cu vreo 15 - 20 minute inainte de servirea mesei, pentru ca ajuta la digestie.
Chiar si ceaiul de rozmarin, sau de ghimbir ajuta la digestie (poti cauta pe Google: remedii naturiste pentru o digestie lenta, sau pentru o digestie mai buna). Le poti lua la rand si vezi care iti foloseste cel mai bine. In plus, ceaiul de ghimbir ajuta si la reglarea tensiunii arteriale crescute (am citit ca trebuie luat doar maxim 3 zile pe saptamana. Nu am pe nimeni in familie cu aceasta problema, nu pot sa ma pronunt). Cred ca si turmericul (sau praf de cucurma) si sosul de curry (daca suporti gustul picant) ajuta.
Ideea este ca alimentele cu gustul picant ajuta digestia, deoarece stimuleaza focul digestiv, iar digestia nu mai este asa de lenta. (Asta in conformitate cu medicina traditionala indiana, numita si medicina ayurvedica).
Cand am tinut eu cure de slabire (cu succes), am citit multe articole de nutritie si imi amintesc doua reguli de baza:
- in timpul mesei nu este indicat sa se bea apa; apa ar trebui sa fie bauta cu vreo 15 - 20 minute inainte de masa, ssau cu 20 de inute dupa ce ai terminat de mancat.
- este important sa NU se manance fructe imediat dupa ce ai terminat de mancat, pentru ca odata ajunse in stomac impreuna cu alte mancaruri, aceste fructe dau o fermentatie in stomac de parca ar fi baut votca peroana in cauza.
Este ideal ca dupa mancare sa treaca 2 - 3, chiar 4 ore pana cand se mananca fructe.
Orice nutritionist sau asistenta medicala iti confirma faptul ca legumele, cerealele, si alte tipuri de mancaruri au nevoie de anumite enzime digestive, iar fructele au nevoie de alt tip de enzime digestive, de aceea fructele si legumele nu ar trebui combinate la aceeasi masa.
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu, macar partial.

| Aileen explică (pentru ElenaSt2011):

Daaa e de ajutor ce.ai scris cred si pentru altii ce au intrat pe postare; multumesc. Vreau sa-mi cresc nivelul de aciditate din stomac cu otet de mere, chiar ghimbir cu apa la blender si strecurat fara fibra mai beau, prefer asa crud si tare si nu ceai. Tre sa aflu cauza dc n.am destul acid sa diger bine mancarica pentru ca cum ai spus si tu nu stiu cat poate tine solutia chiar daca va functiona nu stiu:p