| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Stiu ca o sa mi se recomande sa vad un dermatolog, dar voi incerca inainte aici.
Am pe ten cateva cosuri, un fel de acnee moderata ca sa zic asa. Este vreo fata care imi poate recomanda niste produse accesibile ce tin de rutina zilnica? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| lexy22 a răspuns:

Eu am avut o acnee mai grava sa zicem si am rezolvat o cu zineryt happy
pentru rutina zilnica iti recomand un gel de curatare bland, fara alcool(alcoolul din produse deshidrateaza tenul si il face sa devina gras in timp) Eu il folosesc pe cel de la Roche Posay(de 2 ori pe zi, dimineata si seara)
Apoi, poti intrdoce acid salicilic si niacinamida care ajuta impotriva acneei usoare spre moderate(vezi cele de la The Ordinary sau Revox, sunt in jur de 20 de lei doar sticlutele)
siiii un pas important, nu uita sa hidratezi tenul, eu folosesc o crema de la Naobay... este ft buna dar in jur de 80 de lei. insa mai sunt multe alternative, ai grija doar sa nu contina alcool. ce mai folosesc este uleiul de jojoba
Multa bafta! happy

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la un medic sa te consulte, un dermatolog, nu este bine sa faci cum au facut alte fete si sa folosesti produse care in cazul lor au functionat, in cazul tau nu, de aceea trebuie un medic sa te consulte deoarece sunt probleme hormonale si tratamentul va trebuii sa fie dedicat tie si tipului tau de ten de afectiune, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti ai inceput viata sexuala?