| Alecsa90 a întrebat:

Hello TPU, am o intrebare...eu locuiesc in Timisoara, dar nu am medic de familie. Am venit aici la facultate, am terminat scoala...momentan nu lucrez si a-si vrea sa stiu daca pot sa-mi fac medic de familie! Am incercat acum ceva timp dar mi s-a cerut adeverinta de la faculta/loc de munca! Se poate cumva sa ma inscriu la vreun medic fara aceste conditii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu, pentru ca nu ai asigurare medicala. In schimb orice medic te poate vedea contra cost, chiar daca nu esti pe lista lui. Platesti totul: consultatii, analize, spitalizari, tot.

Incearca sa rezolvi problema cu asigurarea de sanatate. Poti plati direct la casa de asigurari din judetul respectiv. Te duci la casa de asigurari cu cartea de identitate si un certificat fiscal de la circa financiara de domiciliu. Ei iti spun cat trebuie sa platesti. Dupa ce ai platit si ai primit chitanta, ceri adeverinta de asigurat.

Cu chitanta, adeverinta de asigurat si cartea de identitate (in copie nelegalizata si in original) mergi apoi la medicul de familie la care vrei sa te inscrii.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Hmm, se pare ca nu te-a multumit niciunul din raspunsuri...

| lea72 a răspuns:

Poti să te înscrii la un medic de familie şi fară să fi angajat, dar vei plăti consultaţiile, de aceea a trebuit adeverinţa cu venitul. Dacă nu eşti asigurat toate consultaţiile şi analizele se plătesc. Angajează-te mai întâi apoi înscrie-te la medicul de familie.