| Pro4K a întrebat:

Salut TPU, am venit azi cu o intrebare controversata, tatal meu lucreaza momentan ca sofer B la o firma de curatenie, el in urmatoarele luni vrea sa treaca pe C, dat fiind locul sau va eliberat, el vrea sa merg in locul lui fiind un salariu destul de mare, problema este ca eu sunt a 12-a si nu stiu daca pot "Legal" sa lucrez, programul fiind 1-6 si dupa sa merg la scoala la 8, cand iti cere actele pentru angajare iti cere cate clase ai absolvit si eu fiind la liceu aia de la secretariat nu imi poate da hartiile, doar o adeverinta de elev, eu am doar hartia ca am absolvit scoala gimnaziala, adica 8 clase impreuna cu carnetul. Credeti ca am o sansa sa fiu angajat?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti rata scoala pentru o munca de doi lei.
Este prea important sa termini 12 clase si sa iei BAC-ul fiindca de el depinde viitorul si cariera ta, pe urmatorii 40 de ani.
In orice caz, nu cred ca vei fii angajat ca sofer, fiindca incepatorii nu sunt niciodata angajati sa lucreze pe masinile de companie, din cauza lispei experintei si a sanselor mari, sa faca accident cu masina companiei.

| sierra1 a răspuns:

Iți dă adeverință că ai 10 clase - de fapt nu cuma ai diplomă de așa ceva? - și rezolvi