| MiaSmile a întrebat:

Hello,TPU! As vrea sa slabesc in jur de 5-6kg sau 6-7kg in 2-3 luni sau chiar in mai mult timp. Vreau sa imi da-ti niste sfaturi,cat timp sa fac exercitii fizice,dupa ce ora nu mai am voie sa mananc, etc.

Multumesc anticipat!
Fundita pentru cel/cele mai bun/bune sfat/sfaturi,!:-) :-) :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anitavarvara a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai un program cat de cat echilibrat intre alimentatie si miscare. Daca ai posibilitatea, mergi la sala. Daca nu, alege acasa exercitii pentru ce grupe de muschi doresti sa lucrezi, uita-te pe youtube la diferite video-uri de genu. Uite aici cateva http://www.youtube.com/watch?v=1919eTCoESo
http://www.youtube.com/watch?v=BL6l9xdm2zo
De asemenea la alimentatie, incearca sa eviti dulciurile, alcoolul si sucurile acidulate. Cel mai bine ii sa iti faci acasa sucuri pentru ca si cele naturale din comert au destule adaugate.
Bea multa apa, e important sa te hidratezi. Si incearca sa iti faci o dieta proprie bazata pe nevoile tale, nu te infometa, iti va scadea doar masa musculara. Incearca sa iti faci ultima masa pana in 7-8, daca nu macar cu 2 ore inainte de culcare. Respecta "regula" la micul dejun ca o regina, la pranz ca un om de rand si la cina ca un cersetor. Incearca sa eviti prajelile si mancarea de tip fast-food. Si mai e o vorba, "nu-i carne mai buna decat leguma". Evita carnea grasa, alege carnea alba(pui, curcan) sau peste si multe legume si fructe proaspete.
Bafta!

| MiaSmile explică (pentru anitavarvara):

Multumesc mult de tot! Chiar m-ai ajutat ff mult....chiar o sa incerc tot ceea ce ai spus. chiar meriti fundita.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Sărbători fericite!