| Xhiljeee a întrebat:

Am 14 ani, 53 kg si 1.60. Sunt plecata din tara dar o sa intorc in 3 saptamani.Eu am fost mereu slaba iar sora mea, mai mare cu 2 ani, mai plinuta.Insa acum ea a slabit iar eu m am ingrasat. Ce ar trebui sa mananc si ce exercitii fizice as putea face ca sa slabesc in 3 saptamani. chiar nu vreau sa ma simt prost dar stiu ca se vor face glume pe seama mea.Mai am o intrebare: de la un timp transpir excesiv la subrat. ce as putea face. Am auzit de Odaban(nu tin minte daca asa se numeste corect) insa mama nu vrea sa il cumpere spune ca o sa treaca cu timpul, insa mie mi se pare ca se tot agreaveza. Vreau sfaturi bune, va rog sa nu radeti. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Loola_9927 a răspuns:

Dacă ai anii, greutatea și înălțimea ta, probabil că ești chiar bine, nu te îngrijora prea tare. Du-te la un nutriționist (pe bune, chiar nu costă prea mult!) și el îți va recomanda exact ce să mănânci, după ce te va consulta. Ce pot spune eu e că lași pâinea, carnea grasă, dulciurile, mănânci carne de pui fără piele, sardine, pește, multe fructe și legume.
Să nu te apuci de fumat din dorința de a slăbi - te vei îngrășa iar.
Nu mânca după ora 7 seara. Ia mesele în fiecare zi la aceeași oră - pune-ți alarmă.
Fă mult sport, aleargă, fă-ți abonament la sală, du-te la kangoo jumps, fă dansuri, mergi la zumba sau orice altă activitate care te obosește tare și te face să transpiri.
Bea multă apă. Muuuuuultă!
Și folosește antiperspirant în loc de deodorant dacă ți se pare că funcționează, unele modificări din corpul nostru sunt normale la pubertate. Dacă vei ține un regim sănătos, și toxinele eliminate prin transpirație se vor diminua. Vei reveni la normal. Dar s-ar putea să fie și o perioadă mai ciudată dată de hormonii adolescentei.
Orice ar fi, baftă!